ŘLP: Letový provoz v ČR se za posledních 14 let zdvojnásobil

Státní podnik ŘLP ČR zaznamenal v roce 2016 potřetí za sebou historicky rekordní objem letecké dopravy v českém vzdušném prostoru. Vyhodnocení provozních výsledků opět potvrdilo výbornou kondici mezinárodní letecké dopravy a dlouhodobou atraktivitu českého vzdušného prostoru pro letecké dopravce.

Celkový počet pohybů nad Českou republikou v roce 2016 vzrostl na 836 917, což odpovídá více než dvojnásobnému provozu oproti roku 2002. Meziroční nárůst ve srovnání s rokem 2015 činí 6,95 %. „Posláním ŘLP ČR, s. p., je vždy a za všech okolností zajistit maximální bezpečnost na českém nebi. Tento cíl jsme i v roce 2016, kdy jsme dosáhli historicky nejvyšší objem letového provozu v českém vzdušném prostoru, beze zbytku splnili,“ komentoval provozní výsledky generální ředitel ŘLP ČR Jan Klas.

Přestože je český vzdušný prostor jedním z nejvytíženějších a nejkomplexnějších v Evropě, ŘLP ČR, každoročně dosahuje optimálních výsledků v oblasti bezpečnosti, kapacity a nákladové efektivnosti poskytovaných letových provozních služeb. Průměrné hodnota zpoždění v roce 2016 činila 0,01 minuty na provedený let, což je výrazně pod hodnotou 0,09 minut na provedený let, kterou pro český vzdušný prostor stanovuje v rámci výkonnostního plánování Evropská komise.

Z ekonomického pohledu je pozitivní, že také v roce 2016 dynamicky vrostlo množství tzv. přeletových jednotek, a to o 7,9 %. Svědčí to nejen o zvýšení počtu proletěných kilometrů, ale zároveň o nárůstu maximální vzletové hmotnosti letadel na českém nebi. Největším zákazníkem podniku zůstává i nadále Lufthansa před společnostmi Emirates a Turkish Airlines.

Pro letecké dopravce je český vzdušný prostor dlouhodobě atraktivní zejména kvůli bezpečnosti, dostatečné kapacitě a zákaznicky nastavené cenové politice. Výrazné oživení letecké dopravy pokračuje na pražském Letišti Václava Havla, kde byl vloni nejrušnější provoz od roku 2011. Celkový počet pohybů (startů a přistání) vzrostl meziročně o 6,4 % na 136 419.

Newsletter