Roamingový paradox při volání do zahraničí skončí již ve středu

Od 15. května bude volání do zahraničí regulováno podle nových pravidel Evropské unie na maximální sazbu necelých 6 korun za minutu. Hlavní čeští operátoři jsou připraveni poskytnout svým zákazníkům pouze ceny u horní hranice poplatků, což se může při volání do ciziny výrazně prodražit. Na tuto situaci se rozhodl reagovat virtuální operátor SAZKAmobil, který nabízí hovory do zahraničí v rámci Evropy až o čtvrtinu levněji než velká trojka.

Pokud jste si dosud mysleli, že při volání do zahraničí jsou ceny u operátora stejné jako na území ČR, možná vás nepříjemně zaskočilo telefonní vyúčtování. Při bližším zkoumání totiž zjistíte, že ze zahraničí sice můžete volat za stejné částky jako v Česku, ale když sami telefonujete někomu, kdo se zrovna nachází za hranicemi, jde o výrazně vyšší sazby. Tento problém se dosud nazýval roamingovým paradoxem a od poloviny května 2019 si operátoři díky regulaci Evropské unie budou moci účtovat za volání do zahraničí maximálně necelých 6 korun za minutu.

Velká trojka drží ceny volání do zahraničí stále vysoko

Může se zdát, že hlavní operátoři se předhánějí, kdo dá klientům výhodnější nabídku, nicméně právě u hovorů z Čech do pásma EU jde vidět, že volání je pod šestikorunovou hranicí jenom symbolicky. „Velká trojka se momentálně pohybuje v rozmezí 5,80 Kč až 5,90 Kč za minutu. My chceme nabídnout svým klientům opravdu nízkou cenu, a proto poskytujeme volání do zahraničí za 4,50 Kč za minutu, což je o čtvrtinu nižší sazba než mají ostatní společnosti, protože další virtuální operátoři kopírují ceny velké trojky,“ uvedl Jan Schmiedhammer, ředitel virtuálního operátora SAZKAmobil.

Čas prázdnin se blíží, zájem o virtuální operátory roste

Stejně jako již v předchozích letech, také letos očekávají virtuální mobilní operátoři zvýšený zájem o své služby. Tato situace je daná především obdobím letních prázdnin a dovolených. Volání do zahraničí dokáže výrazně zvednout účet za telefon, proto domácnosti volí pro tyto účely raději předplacenou sim kartu, aby měli svoje výdaje stále pod kontrolou. Tuto sezónu počítá SAZKAmobil s ještě větším zájmem kvůli levnějšímu volání do zahraničí na území EU.

„Máme zkušenost, že zákazníci velkých operátorů u nás před cestou do ciziny nakupují předplacené karty pro sebe i své děti, aby nemuseli řešit obavy z účtů za telefon, které se u paušálů snadno vyšplhají i na několik tisíc korun. U našich služeb má klient vždy jasno o své útratě za volání, posílání zpráv nebo ceně použitých dat, ve kterých jsme schopni velké trojce nejenom konkurovat, ale dokonce je předběhnout a nabídnout lidem skutečně dobré ceny,“ uzavřel Jan Schmiedhammer.

Newsletter