Roční mzda šéfů předních britských firem stoupla na 5,5 mln liber

Průměrná roční mzda šéfů firem zařazených do hlavního indexu londýnské burzy FTSE 100 vzrostla loni o více než desetinu na zhruba 5,5 milionu liber (175 milionů Kč). Ukázal to průzkum střediska pro vysoké platy High Pay Centre. Výsledek pravděpodobně podpoří britskou premiérku Theresu Mayovou v jejím úsilí omezit nadměrné mzdy.

Zmíněný údaj, který zahrnuje mzdu včetně benefitů a odměn, znamená, že generální ředitelé sledovaných firem vydělávali loni v průměru 140krát více než jejich zaměstnanci. Od roku 2010 jim celková mzda stoupla o zhruba 33 procent.

Možnost, že by se platové podmínky šéfů firem zařazených do jednoho z předních britských akciových indexů přestaly v dohledné době zlepšovat, se podle šéfa střediska Stefana Sterna podle všeho nerýsuje.

„Správní rady navzdory občasnému vzedmutí aktivnějších akcionářů přiznávají nejvýše postaveným vedoucím pracovníkům nadále stále vyšší mzdy,“ uvedl Stern v prohlášení zveřejněném na webu střediska.

Nová britská premiérka Mayová, která své plány týkající se britského hospodářství nastínila ještě před červencovým nástupem do úřadu, má za to, že hluboká propast mezi částkou vyplácenou běžným zaměstnanců a mzdou jejich šéfů je iracionální a nezdravá. Kromě jiného by chtěla, aby poměrný rozdíl mezi mzdou generálních ředitelů a mzdou řadových zaměstnanců byl veřejně znám. Hlasování akcionářů o firemních platech by podle jejích návrhů mělo být závazné.

Třemi nejlépe placenými šéfy firem ze špičkového indexu byli Martin Sorrell z nadnárodní reklamní skupiny WPP, Tony Pidgeley z developerské společnosti Berkeley a Rakesh Kapoor z výrobce spotřebního zboží Reckitt Benckiser, vyplývá z průzkumu. Sedmdesát milionů liber, na které si za loňský rok přišel Sorrell, je jednou z nejvyšších mezd, jaké kdy byly v Británii vyplaceny, napsala agentura Reuters.

Nejvyšší platy jsou pánskou záležitostí, uvádí také středisko. Žádná žena se do desítky nejlépe placených šéfů v posledních dvou letech nedostala. Ženu v nejužším vedení nemá desetina firem z indexu FTSE 100.

Newsletter