Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Rok 2018 a nárůst chybějících pracovníků. Jaký bude rok 2019?

Rok 2018 lámal na poli pracovního trhu rekordy: nikdy dříve nebyla v Česku tak nízká nezaměstnanost, na nové hodnoty se vyšplhal počet volných míst, a naopak dále klesal počet registrovaných uchazečů o práci.

Firmám tak nezbývalo než navyšovat zaměstnancům mzdy a personální oddělení musí inovovat a zlepšovat své procesy. Nábory se zrychlují, aby bylo možné přijímat více pracovníků a to v kratším čase než v minulosti. Například výběrová řízení, která dříve zahrnovala více kol, dnes probíhají v mnohem větším tempu a jednodušeji.

„Rok 2018 byl také ve znamení významného navyšování počtů zaměstnanců z ciziny, a to ne z důvodu úspor nebo neochoty navyšovat mzdy, jak se snaží tvrdit odbory a někteří politici, ale proto, že se pro mnohé společnosti stávají jedinou šancí, jak udržet růst výroby, nebo alespoň nestagnovat,“ říká Tomáš Surka, managing partner v personálně-poradenské společnosti Devire.

Největší zájem mezi českými firmami je o Ukrajince. „Pro nový rok evidujeme rostoucí poptávku po pracovnících z této země. Firmy totiž stále narážejí na administrativní problémy s jejich zaměstnáváním, a proto raději tuto agendu přenechají specializované firmě,“ uvádí Tomáš Surka. Naopak klesá zájem o pracovníky z Bulharska a Rumunska.

A jaký je další výhled na rok 2019? Český trh je velmi závislý na vývoji v dalších zemích, zejména pak v Německu, které vážným problémům momentálně nečelí. „Negativní signály, které mohou ovlivnit ekonomiku a tím i pracovní trh, představují brexit, obchodní válka mezi USA a Čínou, napjaté vztahy s Ruskem nebo ekonomická situace v Itálii,“ míní Tomáš Surka.

Pokud nepřijde výrazný ekonomický propad, lze očekávat, že nezaměstnanost již nebude klesat, ale spíše stagnovat. Může dojít i k mírnému růstu, reálně se to ale na trhu práce bude odrážet jen pozvolna a stále bude přetrvávat velký nedostatek pracovních sil napříč obory. Nejvíce budou i nadále chybět nekvalifikovaní pracovníci ve výrobě, kde můžeme očekávat další výrazný růst zaměstnanců ze zahraničí.

 „Dnes se ocitáme v situaci, kdy musíme velmi rychle rostoucí mzdy doplnit také zrychlením růstu produktivity, jinak nám spolu s nedostatkem pracovní síly hrozí odliv zaměstnavatelů do jiných regionů,“ uvádí Tomáš Surka.

Newsletter