Rok 2018: Bude se dařit, ale sazby půjdou nahoru

Česká ekonomika šlape a tento trend by měl pokračovat i letos. Nadále by se mělo dařit akciím, klesat ale budou ceny dluhopisů, úroky z vkladů půjdou nahoru jen velmi pomalu a nulovou výkonnost přinesou i transformované penzijní fondy. Koruna bude nadále posilovat, zato sazby hypotéčních úvěrů mohou vyskočit až nad 3 %. V tiskové zprávě to dnes uvedla finančně-poradenská společnost Partners.

Hypotéky: Sazby půjdou až na 3 %, poptávku to ale výrazně nesníží

Loňský rok byl opět rokem hypoték. První i druhý kvartál byly velmi silné, jednalo se ještě o dozvuk rekordního roku 2016. Léto a podzim se nesly spíše ve znamení stagnace. Ovšem listopad i prosinec znamenaly opět růst. Ačkoli začaly úrokové sazby stoupat oproti loňsku o 0,7 p.b., očekává se, že objem hypoték bude srovnatelný s minulým rokem, přestože počty sjednaných hypoték nahoru nešly. Rostl ale objem jednotlivých hypoték.

„Příčina leží v neustálém růstu cen nemovitostí, a to zejména ve velkých městech. V kombinaci s požadavky na vyšší hotovost a na přísnější posuzování bonity už lidé na hypotéku tak snadno nedosáhnou,“ říká Lucie Drásalová, hypoteční analytička Partners.

Dalším důvodem obtížnější cesty k hypotéce je, že banky omezily hypotéky s vyšším LTV. Zatímco ještě předminulý rok bylo možné získat 100% hypotéku, loni došlo kvůli nařízení ČNB k omezení na 90% LTV. „Banky si navíc musí pečlivě hlídat hypotéky nad 80% LTV. Ve svém portfoliu mohou mít hypotéky s 80-90% LTV maximálně ve výši 15 %,“ konstatuje analytička. Klienti se tak musí o to výrazněji vydat z hotovosti. Banky také začaly přísněji posuzovat bonitu klientů.

I přes to je hypoteční trh zdravý a poptávka po financování bydlení stále velmi silná. Ekonomika je stabilní a růstová a úrokové sazby pořád velmi nízké, i když se očekává jejich růst až na 3 %. Vše nasvědčuje tomu, že banky využijí březnové zvýšení úrokových sazeb Českou národní bankou. Rok 2018 bude v hypotékách opět velmi silný, ačkoliv nejspíš nedosáhne objemu z roku 2016.

Investice: Úsměv na tváři akciových investorů

Americké akcie se za rok 2017 zhodnotily téměř o 22 %, evropské o 10 %, a investoři ve středoevropském regionu se rovněž těší z dvouciferného růstu. Tahounem akcií byl růst ziskovosti firem díky pokračující ekonomické expanzi.

Pro korunové investory ale výsledky akciových trhů mohl zamíchat ještě kurz měny. Koruna po konci intervencí ČNB k euru mírně posílila, daleko větší pak bylo oslabení dolaru.

„Pro letošek očekáváme pokračující ekonomický růst Ameriky i Evropy, což bude opět nahrávat akciím. Nečekáme ale tak vysoké růsty jako v loňském roce. Investoři by měli diverzifikovat, a nesázet na momentálně populární sektory nebo regiony,“ říká Martin Mašát, portfolio manažer Partners investiční společnosti.

„Na dluhopisových trzích bude pravděpodobně růst výnosů nadále srážet ceny níže, což opět nepotěší konzervativně zainvestované klienty,“ dodává Mašát. Od koruny čeká další posilování spojené s hledáním rovnováhy po letech uměle oslabeného kurzu.

Na českém fondovém trhu v roce 2017 padaly rekordy v objemu zainvestovaného majetku, což platilo i pro Partners. Objem sjednaných investic se oproti předchozímu roku zvýšil o 45 % na 1,6 miliardy korun. O 30 % stouply i „cílové částky“ pravidelných investičních programů.

„Domácnostem při nízké nezaměstnanosti a růstu mez rostou rezervy a přemýšlejí co dál. Při rizikovějších investicích samozřejmě zdůrazňujeme důležitost dlouhého horizontu, portfoliového přístupu a přiměřených očekávání. Až jednou přijde další recese, ukáže se, kdo poskytoval kvalitní poradenství, a kdo klienty tlačil do provizně zajímavých produktů bez ohledu na rizika,“ komentuje situaci investiční analytik Partners Aleš Tůma.

Přísnější směrnice na zprostředkovatel

S tím souvisí i nová evropská směrnice MiFID II účinná od 3. ledna, která dále zpřísňuje pravidla pro poskytování investičních služeb, informování klientů o poplatcích, odbornou kvalifikaci finančních poradců aj.

Směrnice posiluje motivaci k tomu, aby se poskytovalo investiční poradenství namísto pouhého zprostředkování. Zprostředkovatelé a jejich vázaní zástupci již nebudou moci nabízet investice přímo do akcií, jen investice fondů a případně dluhopisů. Poradci Partners jsou na změny dobře připravení – Partners, jako první z velkých finančně poradenských společností, sami zavedli investiční poradenství již v roce 2012.

Penze: Garance nuly znamená ušlý zisk

Po turbulentních letech penzijní reformy a jejího následného rušení nás v roce 2018 pravděpodobně nečekají zásadní změny důchodového systému. Schodek státních penzí se v roce 2017 díky hospodářské konjunktuře výrazně snížil. Zároveň však opatření končící vlády zvýšila budoucí schodky.

„Zájem klientů spořit si na penzi roste, poradci Partners loni sjednali více než dvojnásobný počet smluv DPS než v roce 2016,“ říká analytik Aleš Tůma. Číslo zahrnuje i přestupy klientů z transformovaných fondů, podpořené v prvním pololetí speciální servisní kampaní.

„Garance nezáporného zhodnocení v transformovaném fondu působí na mnoho lidí stále jako magnet, ale na horizontu 20 či 30 let s pravidelnou investicí dává smysl dynamické nebo přinejmenším vyvážené portfolio,“ radí analytik a dodává, že za rok 2017 transformované fondy nepřekonaly inflaci.

Životní pojištění: Nová směrnice IDD konsoliduje trh

Produktová nabídka připojištění u „životka“ nic revolučního nepřinesla. Většina pojišťoven se letos soustředila na produktový vývoj zaměřený na rizikové životní pojištění. Jeho obliba mezi lidmi i nadále roste na úkor investičního životního pojištění.

Koncem roku 2016 došlo ke změně regulace výplaty provizí u produktů životního pojištění. Pojišťovny musejí nově rozkládat náklady pro klienta do prvních pěti let trvání smlouvy. „Cenu pojištění pro klienty to ale příliš neovlivnilo. Vliv měla spíše na distribuci pojištění – obchodníci buď rozkládají provizi na menší části na delší dobu, nebo nesou riziko delšího storno období, tedy období, kdy musí při zrušení smlouvy vracet část provize,“ konstatuje analytik životního pojištění Partners Pavel Krejčík s tím, že některé pojišťovny také připravují poměrně zajímavé rozšíření možností svých produktů.

Velkým tématem pro rok 2018 bude nová úprava regulace distribuce pojištění přicházející z Evropské unie – Směrnice o distribuci pojištění IDD. Přinese řadu novinek, zejména nový systém akreditovaných zkoušek, který bude platit pro všechny, kteří pojistky nabízejí, nebo povinnost klientovi dát tzv. souhrnné vyjádření informací k rezervotvornému životnímu pojištění. Nový zákon bude pro poskytovatele pojistných produktů znamenat nemalé náklady a je pravděpodobné, že ne všichni se s ním dokážou vypořádat, což může vést ke konsolidaci a snížení počtu distributorů pojištění.

Neživotní pojištění: Stagnace výše pojistky u povinného ručení

„U povinného ručení došlo přes neustále se zvyšující úroveň škod z povinného ručení ke stagnaci výše pojistného z důvodu konkurenčního tlaku a boji o dobré a bezeškodní klienty. Další snižování pojistného už však pravděpodobně nenastane. Spíše naopak – vzhledem k trendu růstu škod,“ odhaduje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners. V pojištění občanského majetku se žádné zemětřesení nepředpokládá. Pokračovat bude zkvalitňování pojistných produktů a asistenčních služeb. 

Newsletter