Ropa Brent se zanořila znovu pod 50 dolarů za barel

Světové ceny ropy se dnes propadly zhruba o tři procenta, severomořská ropa Brent se tak vrátila pod hranici 50 dolarů za barel. K poklesu cen přispěly vyhlídky na růst dodávek suroviny z Iráku a Nigérie i zpráva o stoupajícím vývozu pohonných hmot z Číny.

Kolem 17:30 SELČ vykazovala cena Brentu pokles o zhruba tři procenta na 49,36 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu odepisovala také asi tři procenta na 47,63 dolaru za barel.

Irák tento týden podle obchodníků hodlá zvýšit export ze severních ropných polí o 150.000 barelů denně. V Nigérii pak militantní uskupení zodpovědné za útoky na ropná zařízení oznámilo, že je připraveno na příměří a dialog s vládou.

Dnešní údaje čínského celního úřadu ukázaly, že vývoz benzinu z Číny se v červenci zvýšil o 145 procent na 970.000 tun. Čínský export nafty stoupl dokonce o téměř 182 procent na rekordních 1,53 milionu tun, napsala agentura Reuters.

Ceny ropy v uplynulých dvou týdnech převážně rostly, a to především kvůli spekulacím o dohodě předních těžařských zemí na omezení těžby. Analytici se však k možnosti uzavření takovéto dohody staví velmi skepticky. Podle investiční banky Barclays je cena ropy nad 50 dolary za barel vzhledem k rostoucím dodávkám suroviny a vysokým zásobám pohonných hmot neudržitelná.

Newsletter