Ropa dál zlevňovala kvůli brexitu, Brent klesl nejníže za 7 týdnů

Světové ceny ropy dnes klesly o téměř tři procenta a severomořská ropa Brent se během obchodování propadla nejníže za sedm týdnů. Ceny ropy tak navázaly na páteční zhruba pětiprocentní propad: dolů je tlačí přetrvávající obavy ohledně ekonomických důsledků odchodu Británie z Evropské unie. Poptávku po ropě podkopává rovněž silnější kurz dolaru.

Cena ropy Brent uzavřela obchodování s poklesem 2,6 procenta na 47,16 dolaru za barel. Během dne se přitom propadla až na 46,69 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI zakončila obchodování se ztrátou 2,8 procenta na 46,33 dolaru za barel.

Pro opuštění Evropské unie po více než 40 letech se ve čtvrtečním referendu vyslovilo 52 procent Britů. Ceny ropy od čtvrtka ztrácejí téměř osm procent. Většina analytiků se však domnívá, že brexit nebude mít velký vliv na základní poptávku po ropě.

„Pokud budeme předpokládat pokles britského HDP po hlasování o odchodu ve výši dvou procent, což je na horním konci odhadů našich ekonomů, pak britská poptávka po ropě se pravděpodobně sníží o jedno procento, tedy 16.000 barelů denně, což zasáhne celosvětovou poptávku 0,016 procenta,“ citovala agentura Reuters prohlášení banky Goldman Sachs.

Větší znepokojení na trhu s ropou vyvolávají obavy z nadbytku rafinovaných produktů, zvláště v Asii. Banka Morgan Stanley v prohlášení svým klientům uvedla, že v nejbližším období zůstávají pro trh s ropou největšími obavami nadměrné dodávky ropných produktů, poptávka v Číně, makroekonomický výhled a pravděpodobné zvýšení těžby.

Newsletter