Ropa kvůli obavám z výsledku referenda v Británii dál klesá

Ceny ropy dnes čtvrtý den za sebou klesají. Přispívá k tomu hlavně nervozita investorů před referendem o setrvání Británie v Evropské unii, které se uskuteční příští týden. Obavy z takzvaného brexitu zastínily i známky toho, že trh s ropou se začíná zotavovat.

Kolem 16:40 SELČ vykazovala cena severomořské ropy Brent s dodáním v srpnu pokles o 1,2 procenta na 49,74 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) s dodáním v červenci ztrácela jedno procento a obchodovala se zhruba za 48,41 dolaru za barel.

Nejnovější průzkum ukázal, že zastánci brexitu převažují nad jeho odpůrci. Tyto obavy mimo jiné pomáhají k růstu kurzu americkému dolaru, což zvyšuje cenu ropy a dalších komodit držitelům jiných měn. Výsledkem je slabší poptávka.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) dnes uvedla, že světové dodávky ropy a poptávka po ní se po sérii neplánovaných výpadků v těžbě letos podle všeho vracejí k rovnováze. Ropný kartel OPEC v pondělí předpověděl, že světový trh s ropou bude v druhé polovině roku vyrovnanější, mimo jiné i díky výpadkům v Nigérii a Kanadě.

Analytik Phil Flynn ze společnosti Price Futures Group agentuře Reuters řekl, že i když OPEC a IEA mluví o napjatějším trhu, obavy z dopadu brexitu vyvolávají nervozitu.

Minulý týden se ceny ropy vyšplhaly na nová letošní maxima, hlavně díky polevujícímu převisu nabídky nad poptávkou na fyzickém trhu.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent srpen 49,74 50,35
New York – Nymex WTI červenec 48,41 48,88

Newsletter