Americké reálné tržní sazby měřené TIPSy klesají. Desetiletý výnos se drží pod -1,17 %. To včera stálo za výprodejním tlakem u dolaru, který se posunul nad 1,1840 EURUSD. Včerejší nárůst českých tržních sazeb podpořil zisky koruny k 25,55 za euro, oslabení dolaru proti euru nemělo výraznější vliv.

Ropa obrátila do ztrát po růstu amerických zásob

Světové ceny ropy dnes pokračovaly v růstu, odpoledne ale zisky umazaly v reakci na zprávu o silném růstu zásob suroviny v USA.

Severomořská ropa Brent během dnešního obchodování stoupla až na 53,15 USD za barel, aktuálně se ale obchoduje za zhruba 51,90 USD za barel s mírnou ztrátou. V úterý vykázala více než pětiprocentní růst a poprvé po měsíci zakončila obchodování nad 50 dolary za barel. Americká lehká ropa WTI taktéž umazala dnešní zisk a obchoduje se mírně nad 48 dolary.

Americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA) dnes uvedl, že zásoby ropy v USA stouply minulý týden o 3,1 milionu barelů. Trh čekal nárůst o 2,2 milionu. Zvýšily se i zásoby benzinu, naopak zásoby ropných destilátů klesly.

Ceny ropy po této zprávě zpomalily růst. K němu jim pomohla jiná zpráva, kterou úřad EIA vydal v úterý. V ní předpověděl, že světová poptávka po ropě by se v příštím roce měla zvyšovat nejrychlejším tempem za posledních šest let. To znamená, že nadbytek ropy na světových trzích se zřejmě snižuje rychleji, než se očekávalo.

Právě převis nabídky ropy nad poptávkou vedl k tomu, že cena Brentu klesla z maxima nad 115 dolary z loňského června na zhruba 50 dolarů za barel.

Newsletter