Ropa obrátila k nejsilnějšímu růstu za dva roky

Světové ceny ropy během dnešního obchodování sestoupily až na pětiletá minima, poté však zamířily vzhůru a nakonec zaznamenaly nejprudší jednodenní nárůst za více než dva roky. Přispěly k němu obavy z možného poklesu těžby ropy z břidlicových ložisek ve Spojených státech.     

Severomořská ropa Brent dnes zlevnila až na 67,53 dolaru za barel, nejníže od října 2009. Nakonec však uzavřela na hodnotě 72,54 dolaru za barel s nárůstem 2,39 USD, což je více než tři procenta. Zaznamenala tak nejvýraznější jednodenní nárůst od října 2012.     

Cena americké lehké ropy WTI stoupla o 2,85 dolaru, což jsou více než čtyři procenta, na rovných 69 dolarů za barel. To představuje její nejprudší denní nárůst od srpna 2012. Během dne se přitom propadla až na 63,72 USD, nejníže od července 2009.     

Navzdory dnešnímu růstu jsou však ceny ropy oproti začátku minulého týdne nižší o zhruba deset procent. Pod zvýšený tlak se dostaly kvůli čtvrtečnímu rozhodnutí Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) ponechat těžbu beze změny.     

Oba hlavní typy ropy, tedy Brent a WTI, v listopadu ztratily téměř 20 procent, což byl nejhlubší měsíční propad cen za šest let. V listopadu navíc ropa oslabovala pátý měsíc za sebou. 

Newsletter