Ropa prudce zdražila, podpořily ji spekulace o dohodě členů OPEC

Ceny ropy v dnešním obchodování prudce kolísaly, později ale vzrostly o více než dvě procenta. Trh vynesly vzhůru dohady, že členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) později oznámí dohodu na zmrazení těžby.

Cena severomořské ropy Brent v 19:15 SELČ přidávala 2,5 procenta na 47,15 dolaru za barel, během den přitom sestoupila až na 45,70 USD. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu vykazovala růst o 2,2 procenta na 45,62 USD za barel.

V úterý ceny ztratily asi tři procenta, když Saúdská Arábie a Írán naznačily, že na nynějších jednáních v Alžírsku zřejmě nenajdou vzájemný kompromis.

Členové kartelu OPEC se v rámci energetického fóra v Alžíru předběžně dohodli na zmrazení těžby, řekly agentuře Reuters dva informované zdroje z kartelu. Dohodu by měli dokončit na listopadovém ministerském zasedání ve Vídni.

Ceny ropy předtím reagovaly prudkým kolísáním na údaje o vývoji zásob na americkém trhu za minulý týden. Překvapivý pokles zásob ceny podpořil, naopak údaj o vysokém růstu zásob benzinu působil na pokles cen.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent listopad 47,15 46,07
New York – Nymex WTI listopad 45,62 44,67

Newsletter