Dolar vstoupil do čtvrtečního obchodování slabší, a to proti procyklickým měnám i euru. Dolarový index klesl k hranici 90,3 bodů. Koruna včera prolomila 26,10 za euro. Kombinace silnějšího eura a ochoty riskovat pro domácí měnu znamená riziko tlaků na další posílení. Nemělo by se však jednat o výrazný posun až k 26,00 za euro.

Ropa smazala počáteční ztráty, trh čeká na schůzku OPEC

Ceny ropy dnes smazaly počáteční ztráty a vydaly se vzhůru. Situace na trhu ale zůstává nestálá, což odráží nejistotu před středeční schůzkou členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Od nich se očekává dohoda o omezení těžby suroviny, jejímž cílem je vrátit na trh rovnováhu mezi nabídkou a poptávkou.

Cena severomořské ropy Brent se kolem 17:00 SEČ pohybovala kolem 49,35 dolaru za barel, a proti předchozímu závěru tak vykazovala nárůst asi o 2,3 procenta. Z počátku naopak asi dvě procenta ztrácela a nacházela se na 47,50 dolaru za barel.

Americká lehká ropa WTI se ve stejnou dobu prodávala za zhruba 47,10 dolaru za barel, a přidávala tak skoro 2,3 procenta.

Saúdskoarabský ministr energetiky Chálid Fálih v neděli prohlásil, že trh s ropou se stabilizuje i bez omezení těžby. Toto prohlášení vneslo nesouhlas mezi členy a nečleny OPEC ohledně toho, kdo a v jakém rozsahu má těžbu omezit. Jejich dnešní setkání bylo odvoláno, když se jej odmítla zúčastnit právě Saudská Arábie. Experti varují, že důležitější než dohoda sama o sobě budou její detaily.

I když bude omezení těžby schváleno, aktuální přebytek suroviny na trhu může přetrvávat déle, myslí si analytici.

Newsletter