Ropa smazala ztráty a pokračuje v růstu, Brent je zpět nad 50 USD

Světové ceny ropy dnes pokračují v růstu, k němuž jim pomohla zpráva o poklesu zásob suroviny ve Spojených státech. Severomořská ropa Brent se tak vrátila nad hranici 50 dolarů za barel. Ropa tak smazala ztráty, které přechodně zaznamenala v reakci na neschopnost členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) dohodnout se na jednotném postoji k těžbě.

Krátce před 18:00 SELČ vykazovala cena termínového kontraktu na ropu Brent s dodáním v srpnu nárůst o téměř 0,8 procenta na 50,10 USD. Po zprávě, že se OPEC nedokázal shodnout na koordinovaném postupu k těžbě s cílem podpořit ceny, Brent klesl pod 49 dolarů. Cena americké lehké ropy WTI se po propadu pod 48 barelů vrátila zpět nad 49 USD a vykazovala asi půlprocentní růst.

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) dnes oznámil, že zásoby ropy v USA minulý týden klesly o 1,4 milionu barelů. To je mírnější pokles, než očekávali analytici, kteří jej v anketě agentury Reuters odhadovali na 2,5 milionu barelů. Zásoby benzinu se snížily o 1,5 milionu barelů, zatímco analytici čekali pokles jen o 157.000 barelů.

Zdroje agentury Reuters uvedly, že Saúdské Arábii a jejím spojencům se na dnešní schůzce OPEC ve Vídni nepodařilo prosadit návrh na stanovení těžebního limitu. Proti omezování dodávek se staví především Írán, který po zrušení mezinárodních sankcí za svůj jaderný program hodlá těžbu ropy postupně zvýšit zpět na úroveň z období před zavedením sankcí.

Saúdská Arábie, která je klíčovým členem OPEC a zároveň největším exportérem ropy na světě, dnes ale signalizovala, že nemá v plánu žádné výrazné zvyšování těžby a nehodlá ani trh „ničím šokovat“.

„Neschopnost kartelu OPEC dosáhnout shody je známkou toho, že organizaci podkopávají politické rozpory,“ poznamenal zakladatel poradenské společnosti PIRA Gary Ross. „Pro ceny ropy je to z krátkodobého hlediska nepříznivé. Důležitá je ale také skutečnost, že Saúdové neplánují zaplavit trh a že chtějí vyšší ceny,“ dodal.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent srpen 50,10 49,72
New York – Nymex WTI červenec 49,26 49,01

Newsletter