Dolar postupně umazává ranní ztráty, a to jak proti procyklickým měnám, tak i v dolarovém indexu. V případě eurodolaru působí nejen dolarový obrat, ale i evidentní plošný výprodej eura. Oslabující euro proti dolaru nijak nezatěžuje měny regionu, které tak zpevnily. Koruna po krátké korekci dopoledních zisků začala opět posilovat, a to až na hranici 26,10 za euro.

Ropa smazala ztráty, trh čeká na dohodu OPEC

Světové ceny ropy dnes smazaly počáteční ztráty a zůstaly v blízkosti maxim za tři týdny. Investoři sledují signály naznačující, zda Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) příští týden uzavře konečnou dohodu o omezení těžby.

Cena severomořské ropy Brent kolem 17:40 SEČ stoupla o 0,3 procenta na 49,28 dolaru za barel. V úterý dopoledne vystoupila až na 49,96 USD, nejvýše od 28. října. Americká ropa WTI posílila o 0,4 procenta na 48,22 USD.

Počáteční pokles odpoledne zvrátila zpráva, podle níž je Irák ochoten připojit se ke snížení těžby. „To, co ztratíme na snížení produkce, získáme na výnosech z prodeje ropy. Naší prioritou je zvýšit cenu za barel ropy,“ řekl dnes novinářům v Bagdádu irácký premiér Hajdar Abádí.

Brent získal za poslední týden více než deset procent a jeho cenu táhly rostoucí naděje na dohodu OPEC. Kartel se v září předběžně dohodl na prvním snížení těžby za osm let a podrobnosti plánu by kartel měl dojednat na zasedání 30. listopadu ve Vídni.

Newsletter