Ropa zdražila po zprávě o útoku na ropné zařízení v Arábii

Světové ceny ropy dnes nejprve oslabovaly, pozdě odpoledne se ale vydaly prudce vzhůru po zprávách, že ropné zařízení v Saúdské Arábii zasáhly rakety z Jemenu. K růstu cen suroviny přispělo také oslabení dolaru po slovech šéfky americké centrální banky (Fed) Janet Yellenové.

Cena severomořské ropy Brent se vyšplhala až nad 50 dolarů za barel, později však o část zisků přišla. Krátce po 17:00 SELČ vykazovala nárůst o zhruba půl procenta na 49,92 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu připisovala 0,9 procenta na téměř 47,80 dolaru za barel.

Obchodníci s odvoláním na zprávy íránských a jemenských médií uvedli, že jemenské ozbrojené síly vystřelily rakety na obří saúdskoarabský ropný komplex Saudi Aramco.

Ropa nejprve oslabovala ještě pod vlivem slov saúdskoarabského ministra energetiky Chálida Fáliha, který podkopal vyhlídky na případnou dohodu o omezení produkce ropy mezi předními těžařskými zeměmi. Fálih ve čtvrtek v rozhovoru s agenturou Reuters řekl, že trh v současnosti nevyžaduje žádný výraznější zásah.

Írán dnes uvedl, že je připraven spolupracovat s ostatními těžaři na stabilizaci trhu za předpokladu, že budou respektována jeho individuální práva. Tím dal podle pozorovatelů najevo, že hodlá pokračovat v obnovování svého podílu na trhu, jak mu to umožňuje zrušení mezinárodních sankcí z letošního ledna.

„Neočekáváme, že zářijová schůzka (Organizace zemí vyvážejících ropu) OPEC přinese nějakou dohodou o zmrazení těžby, nebo že nějakým významným způsobem ovlivní trh,“ řekl analytik Oystein Berentsen ze společnosti Strong Petroleum. „Vypadá to, že klíčoví členové OPEC se starají spíše o své tržní podíly,“ dodal.

Na ceny ropy má vliv i vývoj kurzu dolaru, který dnes reagoval na slova šéfky Fedu Yellenové. Ta na sympoziu centrálních bankéřů v americkém letovisku Jackson Hole řekla, že v USA přibývají důvody pro další zvýšení úroků. Konkrétnější nebyla, dolar ale přesto po jejích slovech zpevnil. Po krátké chvíli se ale vrátil k poklesu, což podpořilo cenu ropy.

Newsletter