Ropa zlevňuje, trh obrací pozornost zpět na nadměrnou nabídku

Světové ceny ropy dnes přišly o počáteční zisky a ztrácejí zhruba jedno procento. Silnější kurz dolaru motivuje investory k tomu, aby po nedávném vzestupu cen ropy na dosavadní letošní maxima vybírali zisky. Pozornost se mezitím začala vracet k obrovským světovým zásobám této strategické suroviny.

Cena severomořské ropy Brent před 17:00 SELČ vykazovala pokles o zhruba jedno procento na 48,32 USD za barel. Ve středu cena termínovaného kontraktu na Brent s dodáním v červenci vystoupila na 49,85 USD za barel, nejvyšší hodnotu od loňského listopadu. Ve čtvrtek však zamířila směrem dolů a ztrácela v jednu chvíli až tři procenta.

Americká lehká ropa WTI dnes ve stejnou dobu ztrácela zhruba 1,1 procenta na 47,63 USD za barel.

Dolar díky nadějím na dřívější zvýšení úrokových sazeb v USA dnes zřejmě zaznamená třetí týdenní nárůst za sebou. Silnější kurz dolar zvyšuje ceny ropy i dalších komodit z pohledu držitelů jiných měn, což sráží poptávku.

Cenám ropy v posledních dnech pomáhaly k růstu výpadky dodávek v ropných státech jako Kanada, Libye a Nigérie. Ekonom společnosti ABN AMRO Hans van Cleef ale uvedl, že přestože dodávky byly narušeny, nabídka ropy na trzích je stále nadměrná a zásoby veliké.

Ruský ministr energetiky Alexandr Novak dnes uvedl, že členské státy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) na svém příštím setkání 2. června pravděpodobně neučiní žádné rozhodnutí o společném postupu, které by mohlo podpořit ceny k růstu.

Newsletter