Včerejší komentář viceguvernéra Fedu Claridy o taperingu a načasování zvýšení sazeb podpořil dolar a americké tržní sazby, včetně těch reálných. Euro se proti dolaru obchoduje na 1,1830 EURUSD. ČNB dnes zvýší sazby a představí novou prognózu. Rizikem silnější koruny je rychlejší úroková normalizace. Koruna se obchoduje pod 25,45 za euro.

Ropa zlevňuje, trh reaguje na známky slábnoucí poptávky v Asii

Světové ceny ropy na začátku nového týdne klesají, Brent se ale drží nad hranicí 50 dolarů za barel. Saúdskoarabský ministr energetiky sice řekl, že na trh se vrací rovnováha, jeho slova ale zmírnily známky zpomalující poptávky v Asii.

Cena severomořské ropy Brent s dodáním v září vykazovala kolem 17:30 SELČ pokles o 0,4 procenta na 50,15 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) podobně ztrácela 0,3 procenta a nacházela se v blízkosti na 48,85 dolaru za barel.

Podle analytiků banky Morgan Stanley existují náznaky, že ceny ropy by mohly opět klesnout. Poukázali na stagnující poptávku po benzinu a vyšší dodávky ropy z oblastí, kde byly přerušeny. Týká se to zejména Kanady a Nigérie.

Na cenu ropy by mohly nepříznivě působit i nízké marže rafinerií, které by mohly vést k omezení provozu.

Minulý týden zaznamenala cena ropy Brent nejvýraznější týdenní nárůst od poloviny května, mimo jiné díky slabšímu dolaru, který pomohl k růstu ceny většině komodit.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent září 50,15 50,35
New York – Nymex WTI srpen 48,86 48,99

Newsletter