Ropa zlevňuje, trh se obává dopadů jejího nadbytku

Ceny ropy dnes opět klesají. Vytratily se totiž obavy, že eskalace napětí na Blízkém východě by mohla narušit dodávky, investoři se proto znovu zaměřili na současný nadbytek suroviny na trhu. Objem obchodování je ale nízký, protože trhy v USA jsou kvůli oslavám Dne díkůvzdání zavřené.

Cena severomořské ropy Brent kolem 16:50 SEČ ztrácela 1,4 procenta a nacházela se v blízkosti 45,50 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu odepisovala 0,7 procenta na 42,75 USD za barel.

Ropa na počátku tohoto týdne po zprávě o sestřelení ruské stíhačky nad Tureckem zdražovala. Trhy se obávaly, že by to mohlo narušit dodávky na trh. Nyní se však tyto obavy rozplynuly a na trhu převážil názor, že těžba ropy zůstává vysoká. Vliv na cenu měl také silnější dolar, který zdražuje ropu pro zahraniční investory.

Cena Brentu je od začátku tohoto měsíce nižší o více než osm procent, od počátku roku pak o více než 20 procent. Ropa začala výrazně klesat hlavně poté, co se ropný kartel OPEC loni v listopadu rozhodl zachovat produkci beze změny, aby vzal podíl na trhu producentům s vyššími náklady. Ministři zemí OPEC se znovu sejdou 4. prosince.

Někteří menší členové kartelu jsou nynější situací znepokojeni a obávají se, že by ceny mohly klesnout až k 20 dolarům za barel.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent leden 45,53 46,17
New York – Nymex WTI leden 42,75 43,04

Newsletter