Na trhy se vrátila averze k riziku. Evropské akcie padají, stejně tak i futures amerických. Evropské výnosy rostou, americké klesají na delším konci výnosové křivky. Dolar se proti euru obchoduje bez jasnějšího směru na úrovni otevírací ceny. Procyklické měny slábnou, měny regionu, mimo zlotý, také.

Ropný kartel OPEC plní dohodu o snížení těžby ze 104 procent

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v březnu pokračovala ve snižování těžby a její těžba klesla více, než kartel slíbil. Dohodu o snížení produkce, kterou OPEC schválil koncem loňského roku, již plní na 104 procent. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na údaje zveřejněné kartelem. OPEC však také čeká v letošním roce vyšší dodávky ze zemí, které nejsou členy kartelu, protože růst cen ropy povzbuzuje ke zvyšování těžby americké těžaře z břidlic.

Členové OPEC se koncem listopadu dohodli, že od 1. ledna sníží těžbu o 1,2 milionu barelů denně, aby omezili nadbytečné dodávky na trh a podpořili cenu suroviny. Je to první dohoda o snížení těžby za osm let. K dohodě o snížení produkce se připojily i některé přední těžařské země mimo OPEC, například Rusko.

Dodávky ropy z 11 členských zemí, které souhlasily se snížením těžby, se v březnu snížily na 29,761 milionu barelů denně z únorových 29,87 milionu barelů. Ve srovnání s říjnem, k němuž se podle dohody vztahuje slíbené omezení těžby, už kartel produkci omezil o téměř 1,21 milionu barelů denně. Včetně Nigérie a Libye těžba kartelu klesla v březnu o 150.000 barelů denně na 31,93 milionu barelů. Největší podíl na poklesu má Saúdská Arábie, která omezila svoji těžbu více, než k čemu se zavázala.

OPEC je také optimistický výhledu poptávky po ropě. „Navzdory některým rizikům poklesu, zůstáváme optimističtí ve všeobecném očekávání růstu poptávky po ropných produktech v nadcházejících měsících,“ uvádí se v pravidelné měsíční zprávě OPEC. Kartel dodal, že stabilitu na trhu by měly podpořit obnovení činností některých rafinerií po sezonní údržbě, zdravá poptávka a plnění slíbeného omezení těžby v členských i nečlenských zemích OPEC.

OPEC rovněž uvedl, že zásoby ropy v průmyslových zemích v únoru klesly, což je příznivá zpráva pro budoucí vývoj cen ropy a stabilizaci ropného trhu. I přes pokles jsou však zásoby stále 268 milionů barelů nad pětiletým průměrem.

Kartel však revidoval odhad růstu nabídky od producentů mimo kartel v letošním roce na 580.000 barelů denně. Důvodem je oživení těžby v USA. Pokles těžby v dalších zemích podpořil ceny ropy, čehož využívají těžaři z břidlic v USA k obnovení těžby. USA se k dohodě o snížení těžby nepřipojily.

OPEC nyní zvažuje, zda prodlouží současně omezení těžby i do druhé poloviny roku. Přiklání se k tomu většina členů, včetně Saúdské Arábie a Kuvajtu, a souhlasí s tím i země, které nejsou členy kartelu, řekl minulý měsíc zdroj z OPEC agentuře Reuters. Nejbližší zasedání kartelu, na kterém se bude rozhodovat o těžbě, se uskuteční 25. května.

Newsletter