Ropný kartel OPEC plní dohodu o snížení těžby ze 104 procent

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v březnu pokračovala ve snižování těžby a její těžba klesla více, než kartel slíbil. Dohodu o snížení produkce, kterou OPEC schválil koncem loňského roku, již plní na 104 procent. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na údaje zveřejněné kartelem. OPEC však také čeká v letošním roce vyšší dodávky ze zemí, které nejsou členy kartelu, protože růst cen ropy povzbuzuje ke zvyšování těžby americké těžaře z břidlic.

Členové OPEC se koncem listopadu dohodli, že od 1. ledna sníží těžbu o 1,2 milionu barelů denně, aby omezili nadbytečné dodávky na trh a podpořili cenu suroviny. Je to první dohoda o snížení těžby za osm let. K dohodě o snížení produkce se připojily i některé přední těžařské země mimo OPEC, například Rusko.

Dodávky ropy z 11 členských zemí, které souhlasily se snížením těžby, se v březnu snížily na 29,761 milionu barelů denně z únorových 29,87 milionu barelů. Ve srovnání s říjnem, k němuž se podle dohody vztahuje slíbené omezení těžby, už kartel produkci omezil o téměř 1,21 milionu barelů denně. Včetně Nigérie a Libye těžba kartelu klesla v březnu o 150.000 barelů denně na 31,93 milionu barelů. Největší podíl na poklesu má Saúdská Arábie, která omezila svoji těžbu více, než k čemu se zavázala.

OPEC je také optimistický výhledu poptávky po ropě. „Navzdory některým rizikům poklesu, zůstáváme optimističtí ve všeobecném očekávání růstu poptávky po ropných produktech v nadcházejících měsících,“ uvádí se v pravidelné měsíční zprávě OPEC. Kartel dodal, že stabilitu na trhu by měly podpořit obnovení činností některých rafinerií po sezonní údržbě, zdravá poptávka a plnění slíbeného omezení těžby v členských i nečlenských zemích OPEC.

OPEC rovněž uvedl, že zásoby ropy v průmyslových zemích v únoru klesly, což je příznivá zpráva pro budoucí vývoj cen ropy a stabilizaci ropného trhu. I přes pokles jsou však zásoby stále 268 milionů barelů nad pětiletým průměrem.

Kartel však revidoval odhad růstu nabídky od producentů mimo kartel v letošním roce na 580.000 barelů denně. Důvodem je oživení těžby v USA. Pokles těžby v dalších zemích podpořil ceny ropy, čehož využívají těžaři z břidlic v USA k obnovení těžby. USA se k dohodě o snížení těžby nepřipojily.

OPEC nyní zvažuje, zda prodlouží současně omezení těžby i do druhé poloviny roku. Přiklání se k tomu většina členů, včetně Saúdské Arábie a Kuvajtu, a souhlasí s tím i země, které nejsou členy kartelu, řekl minulý měsíc zdroj z OPEC agentuře Reuters. Nejbližší zasedání kartelu, na kterém se bude rozhodovat o těžbě, se uskuteční 25. května.

Newsletter