Rosněfť: Růst těžby ropy v USA by mohl vést k nové cenové válce

Růst těžby ropy ve Spojených státech by mohl členy Organizace zemí vyvážející ropu (OPEC) a další těžaře odradit od prodloužení nynější dohody o omezení produkce.To by mohlo vést k nové cenové válce a k dalšímu propadu cen, uvedla dnes největší ruská ropná společnost Rosněfť. Flexibilní americká těžba z břidlicových zdrojů je nyní „novým světovým regulátorem ropných cen“, sdělila Rosněfť na dotaz agentury Reuters.

Těžba břidlicové ropy v USA spolu s propadem světových cen v letech 2014 a 2015 výrazně klesla, nečekaně brzy se ale stabilizovala a nyní roste. Tato produkce velmi pružně reaguje na výkyvy cen a povzbudil ji zejména cenový nárůst po dohodě OPEC a dalších těžařů na omezení těžby v letošním prvním pololetí o celkem 1,8 milionu barelů denně.

„Je evidentní, že těžba břidlicové ropy USA se stala a v dohledné budoucnosti zůstane novým globálním regulátorem ropných cen,“ uvedla Rosněfť. „Existují značná rizika, že tato dohoda (OPEC a dalších zemí) se neprodlouží, nejen kvůli hlavním účastníkům, ale také kvůli produkční dynamice v USA,“ dodala firma.

Rusko v lednu svou těžbu snížilo, svůj příslib redukce ale zatím zdaleka neplní. Saúdská Arábie, která je spolu s Ruskem největším těžařem ropy na světě, snížila svou těžbu výrazně více, než slíbila, a celá OPEC, plní dohodu z více než 90 procent.

Newsletter