Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar navýšil ztráty nad 1,0720 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Rostoucí riziko ekonomické krize zvedá poptávku po zlatě

Globální poptávka po zlatě v roce 2018 stoupla v porovnání s předchozím rokem o 4,4 %. Celkem se vloni na celém světě prodalo 4 345 tun zlata. Za rostoucí poptávkou stojí zejména nákupy centrálních bank a vysoká poptávka drobných investorů. Ti v minulém roce nakoupili 1 090 tun zlata ve formě mincí a cihel. Nákupy zlatých mincí zaznamenaly meziroční nárůst o výrazných 26 % na 236 tun, což je nejvyšší celosvětově prodaný objem za posledních 5 let. Zájem o zlaté cihly byl vloni stejný jako v roce 2017. Roční objem prodaných zlatých cihel činil 781,6 tuny. Uvedené údaje zveřejnila Světová rada pro zlato. Příznivou zprávou pro investory kupující zlato v zemích, kde se neplatí americkým dolarem, je oslabující dolar.

Mezinárodní politické napětí, obchodní války a obavy ze zpomalení hospodářského růstu největších světových ekonomik jsou důvodem toho, že stále více analytiků hovoří o možném příchodu ekonomické krize. Pozornost se upíná mimo jiné k Číně, jejíž ekonomika rostla v loňském roce nejpomaleji za 28 let a letošní růst má být ještě nižší. Drobní investoři v obavách z příchodu krize nakupují zlaté cihly a mince. Zájem o tyto dvě komodity celosvětově výrazně rostl v druhé polovině minulého roku. Loňská poptávka na Středním východě dokonce vzrostla meziročně na dvojnásobek, a to převážně zásluhou Íránu.

Cena zlata během krizí roste

Současná mezinárodní politická situace a ekonomické předpovědi vrací investory k osvědčeným komoditám – drahým kovům a především zlatu. Cena zlata od října 2018 výrazně roste, překonala již hranici 1 300 dolarů za trojskou unci. Výraznou motivací investorů ukládajících finance do zlata je historická zkušenost, že cena zlata v období krize roste. „Při zvažování investic je nutné zkoumat vývoj světového hospodářství. Momentálně se investoři zaměřují na zlato a další drahé kovy. Jejich zařazení do investičního portfolia funguje jako pojistka pro případnou nadcházející tržní korekci,“ uvádí Jiří Schwarz, ekonom a člen představenstva Expobank CZ.

Díky bankovním platformám jsou investice dostupní i laikům

Díky online účtům ve formě bankovních digitálních platforem jsou investice do drahých kovů velmi dostupné a díky tomu jsou dostupné i pro laiky. Jako první v Evropě představila takovou službu Expobank CZ prostřednictvím NEO účtu. Zde lze investovat do drahých kovů s Českou mincovnou, jež je partnerem platformy. Uživatelé mohou vybírat ze zlatých a stříbrných mincí nebo medailí, případně investičních cihel a slitků. „Lidé jsou zvyklí nechat své peníze v bance nečinně ležet. Náš nový bankovní účet klientům výrazně usnadňuje možnost uložit část svých úspor do různých investičních nástrojů, a tím nejen diverzifikovat riziko, ale také optimalizovat výnos,“ dodává Jiří Schwarz.

První bankovní digitální platforma v Evropě

Expobank CZ v říjnu 2018 představila unikátní bankovní účet, který propojuje tradiční bankovnictví se světem FinTech. Prostřednictvím internetového bankovnictví Expobanking a nově představeného NEO účtu umožňuje klientům, jako první tradiční banka v Evropě, obchodovat s kryptoměnou Bitcoin, investovat do začínajících firem či drahých kovů a rovněž také využívat pojišťovacích služeb. NEO účet tak umožňuje spravovat kompletní finanční život z jednoho místa, a to díky spolupráci s partnery z jednotlivých oblastí. Expobank CZ nový účet představila v rámci první fáze digitální transformace, kterou aktuálně prochází. Výrazně tak rozšiřuje nabídku inovativních služeb směrem k retailovým klientům.

Newsletter