Jestřábí výhled sazeb Fedu zvýšil střední a delší konec americké výnosové křivky. Vzrostly zejména reálné tržní sazby. Dolar v návaznosti na to posílil na dvouměsíční maxima. Během dne očekávejme dozvuky Fedu s rizikem pro rizikové měny. Koruna oslabila k 25,50 za euro, vzhledem k výhledu sazeb ČNB předpokládáme omezený prostor pro další oslabení.

Rozdíl v odměňování žen a mužů je v Česku druhý nejvyšší v EU

Rozdíl v odměňování žen a mužů činí v České republice 22,5 procenta. V otázkách rovného odměňování je Česká republika druhou nejhorší zemí v rámci EU, evropský průměr totiž činí 16,7 procenta. Průměrný plat muže a průměrný plat ženy se v ČR liší přibližně o 7000 Kč měsíčně a ročně tak v rozpočtech rodin chybí téměř 81 000 Kč. Problematice nerovného odměňování, jeho socioekonomickým dopadům a možným řešením bude věnována konference „22 % K ROVNOSTI“, kterou při příležitosti Mezinárodního dne žen pořádá Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Konferenci v pražském Černínském paláci zahájí 8. března ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. „Rozdíl v odměňování žen a mužů je u nás jeden z největších v EU. Je naprosto zásadní, aby se na tuto oblast kromě veřejného sektoru zaměřily i firmy – a to nejen na téma spravedlivého odměňování, ale také na větší zastoupení žen ve vedení společností. Úspěšné firmy dobře vědí, že se jim to vyplácí,“ uvedla ministryně Marksová.

Newsletter