Rozpočet USA je v přebytku nejtučnějším za sedm let

Rozpočtový přebytek Spojených států v dubnu díky rekordně vysokým daňovým příjmům vzrostl v meziročním srovnání o 47 procent na 157 miliard dolarů (3,83 bilionu Kč) a dosáhl nejvyšší úrovně za sedm let. Oznámilo to dnes americké ministerstvo financí. Aktivní saldo mírně překročilo odhady analytiků oslovených agenturou Reuters.     

Za prvních sedm měsíců fiskálního roku klesl federální schodek meziročně o osm procent na 283 miliard dolarů. Rozpočtový úřad Kongresu počítá pro tento rok s nárůstem federálního deficitu o 0,6 procenta na 486 miliard dolarů.     

Federální příjmy se minulý měsíc zvýšily o 14 procent na rekordních 472 miliard dolarů a od loňského října do dubna dosáhly sedmiměsíčního maxima 1,89 bilionu USD. Daňové příjmy narůstají díky výraznému oživování domácí ekonomiky. Výdaje stouply meziročně o tři procenta na 315 miliard USD.     

V předchozím fiskálním roce deficit klesl téměř o třetinu na zhruba 483 miliard dolarů. Byl tak nejnižší za téměř šest let vlády prezidenta Baracka Obamy, v jehož prvním funkčním období dosahovaly federální rozpočtové deficity rekordních hodnot. 

Newsletter