Rozpočtový deficit Slovenska loni klesl na osmileté minimum

Schodek státního rozpočtu Slovenska loni klesl na osmileté minimum a dosáhl 980,3 milionu eur (26,5 miliardy Kč). Deficit byl zároveň nižší, že vláda původně očekávala. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo slovenské ministerstvo financí.

Proti roku 2015, kdy rozpočtový schodek dosáhl 1,93 miliardy eur (52,1 miliardy Kč), se tak deficit rozpočtu loni snížil o bezmála polovinu. Vláda v zákonu o státním rozpočtu plánovala schodek 1,97 miliardy eur (53,2 miliardy Kč).

Celkové příjmy i výdaje státu loni meziročně klesly. Jedním z důvodů bylo také nižší čerpání peněz z EU a nižší spolufinancování projektů podpořených z evropských fondů. Tento vývoj patrně souvisel s pomalejším rozběhem čerpání peněz z fondů EU z nynějšího rozpočtového období, zatímco v roce 2015 Slovensko ještě dokončovalo projekty z předchozího rozpočtového rámce EU.

V porovnání s rokem 2015 slovenská vláda loni vybrala více na daních. Daňové příjmy, které tvoří hlavní část příjmů státního rozpočtu, vzrostly o 4,3 procenta na 11,07 miliardy eur (299 miliard Kč).

Plnění státního rozpočtu má vliv na zadlužení státu i na vývoj schodku veřejných financí, které zahrnují také například hospodaření samosprávy či systému zdravotního a sociálního pojištění.

Newsletter