Rozpočtový deficit USA by měl letos klesnout

Rozpočtový deficit Spojených států by měl v tomto fiskálním roce klesnout na 559 miliard dolarů (zhruba 14 bilionů Kč) z loňských 587 miliard dolarů. Předpověděl to dnes rozpočtový úřad Kongresu (CBO). Fiskální rok v USA končí 30. září.

V příštím roce počítá CBO s dalším poklesem schodku, a to na 487 miliard dolarů. V následujících letech by se však měl deficit podle úřadu postupně zvyšovat a do roku 2027 se vyšplhat až na 1,4 bilionu dolarů. K růstu by měly přispět mimo jiné náklady spojené s odchodem silných ročníků do důchodu. Deficit by se tak měl vrátit zhruba na úroveň z fiskálního roku 2009, ve kterém Barack Obama v Bílém domě vystřídal George Bushe.

Některé plány nového amerického prezidenta Donalda Trumpa by pro rozpočet mohly znamenat značnou zátěž. Trump chystá snižování daní i rozsáhlé výdaje na rozvoj infrastruktury a rozšiřování a modernizaci armády. Během volební kampaně ale zároveň sliboval snižování vládních výdajů, ačkoli neupřesnil, ve kterých oblastech chce takovéto škrty provést, píše agentura Reuters.

Prognóza CBO předpokládá, že federální dluh v USA se během příštích deseti let zvýší o 8,6 bilionu dolarů. Úřad dnes rovněž předpověděl, že hrubý domácí produkt USA v letošním kalendářním roce stoupne o 2,3 procenta. Napřesrok by pak měl hospodářský růst podle CBO zpomalit na dvě procenta.

Newsletter