Rozpočtový deficit USA v červenci stoupl na 60 %

Rozpočtový deficit americké federální vlády v červenci vzrostl meziročně o 58 procent na 149,2 miliardy dolarů (3,6 bilionu Kč). Může za to prudký nárůst výdajů, jejichž objem vzrostl zhruba o pětinu kvůli nutnosti předčasné výplaty sociálních dávek. Oznámilo to dnes americké ministerstvo financí.

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali schodek 132 miliard dolarů. Loni v červenci deficit činil 94,6 miliardy USD.

Federální příjmy se v červenci zvýšily meziročně o pět procent na 225,5 miliardy USD. Výdaje ale narostly na 374,7 miliardy USD a byly o 21 procent vyšší než před rokem. Ministerstvo to vysvětlilo tím, že muselo vyplatit 42 miliard na dávkách už na konci července, protože termín 1. srpna připadl letos na sobotu.

Za prvních deset měsíců současného fiskálního roku hospodařila federální vláda se schodkem 465,5 miliardy dolarů. Deficit tak byl zhruba o jedno procento vyšší než ve stejném období předešlého roku.

V předchozím fiskálním roce klesl deficit Spojených států skoro o třetinu na zhruba 483 miliard dolarů. Byl tak nejnižší za téměř šest let vlády prezidenta Baracka Obamy, v jehož prvním funkčním období dosahovaly federální rozpočtové deficity rekordních hodnot nad bilionem dolarů.

Bílý dům v červenci předpověděl, že schodek v tomto fiskálním roce, který končí 30. září, klesne na 455 miliard dolarů. V srpnu mívá vláda obvykle vysoké schodky, v září vykazuje naopak přebytky.

V příštím fiskálním roce, který začne 1. října, se má deficit podle vlády dál snížit na 429 miliard USD, což je o 45 miliard méně, než uváděl její předchozí odhad. K poměru k hrubému domácímu produktu má schodek sestoupit na 2,3 procenta.

Newsletter