Rozpočtový schodek USA klesl na 439 mld. USD, nejméně za osm let

Rozpočtový schodek Spojených států klesl v posledním fiskálním roce do konce září na 439 miliard dolarů (10,5 nilionu Kč) ze 483 miliard dolarů v roce 2014. Je to nejnižší deficit za osm let a zároveň nejmenší schodek od nástupu prezidenta Baracka Obamy, v jehož prvním funkčním období schodky vystoupily na rekordní hodnoty nad hranici bilion dolarů. Plyne to z dnešních údajů ministerstva financí USA.

Příjmy státu se v uplynulém fiskálním roce do konce září zvýšily o osm procent na 3,2 bilionu USD. Vláda ve Washingtonu utratila 3,7 bilionu USD, tedy o pět procent více než v předešlém roce.

Schodek v poměru k výkonu ekonomiky klesl na 2,5 procenta hrubého domácího produktu. Je to jeho nejnižší úroveň od roku 2007. Podle ministerstva financí to bylo pod průměrem posledních 40 let.

Ve fiskálním roce 2014 deficit federální vlády klesl o zhruba třetinu. V příštím roce čeká Rozpočtový úřad Kongresu (CBO) další pokles schodku, a to na 414 miliard dolarů. Úřad nicméně varoval, že deficit se v budoucnosti začne kvůli demografickým faktorům znovu zvyšovat a v roce 2025 se vrátí nad bilion dolarů, pokud Spojené státy nepřijmou opatření, která by takovémuto vývoji zabránila.

Newsletter