Rozpočtový schodek USA stoupl v listopadu o více než 13 procent

Rozpočtový schodek Spojených států stoupl v listopadu v meziročním srovnání o 13,6 procenta na 64,6 miliardy dolarů (zhruba 1,6 bilionu Kč). Za nárůstem stojí vyšší výdaje na obranu, sociální zabezpečení či na vládní zdravotnický program Medicare. Ukázala to dnešní zpráva amerického ministerstva financí.

Analytici oslovení agenturou Reuters očekávali listopadový schodek federálního rozpočtu ve výši 68 miliard USD.

Za první dva měsíce stávajícího fiskálního roku, který začal v říjnu, činí schodek více než 201 miliard dolarů (4,9 bilionu Kč), což je o 12,6 procenta více než před rokem.

Příjmy státu se v posledních dvou měsících zvýšily oproti stejnému období loni o 2,9 procenta. Zčásti to souvisí s vyššími příjmy z daní spolu s tím, jak se nezaměstnanost v USA snižuje. Výdaje ale ve stejném období vzrostly o 5,9 procenta. 

Ve fiskálním roce 2015, který skončil v září, se rozpočtový schodek Spojených států snížil na 439 miliard dolarů ze 483 miliard dolarů v roce 2014. Byl to nejnižší deficit za osm let a zároveň nejmenší schodek od nástupu prezidenta Baracka Obamy, v jehož prvním funkčním období schodky vystoupily na rekordní hodnoty nad hranici bilion dolarů.

Newsletter