Dolar zůstává pod výprodejním tlakem. Oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Vůči euru se obchoduje nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu těží ze slabšího dolaru a z lepšího tržního sentimentu. Jediná koruna mírně oslabila nad 25,50 za euro.

Ruská centrální banka nechala úroky beze změny

Měnový výbor ruské centrální banky ponechal na dnešním zasedání úrokové sazby beze změny, naznačil však, že by úroky mohl snížit v prvním nebo druhém čtvrtletí příštího roku. Hlavní úroková sazba v Rusku tak zůstává na deseti procentech.

Centrální banka snížila sazby v letošním roce již dvakrát. V dnešním prohlášení banka uvedla, že úroky zůstanou na současné úrovni do konce letošního roku.

Banka v prohlášení upozornila, že v příštích měsících při rozhodování o klíčové úrokové sazbě posoudí inflační rizika a soulad ekonomického výkonu a inflace se základním scénářem. V říjnu růst spotřebitelských cen zpomalil na 6,2 procenta z 6,4 procenta v září a banka očekává, že příští rok v říjnu klesne inflace pod 4,5 procenta. Cílem banky je snížit inflaci do konce příštího roku na čtyři procenta.

Banka však varovala, že je zde mnoho rizik, které ohrožují splnění inflačního cíle. Patří mezi ně možné snížení úspor domácností či růst reálných mezd, který však nedoprovodí růst produktivity práce, napsala agentura Reuters.

Newsletter