Ruské nálety v Sýrii zabily desítky lidí, polovina jsou civilisté

Série ruských náletů na severosyrské město Halab, které je částečně v držení povstalců, si dnes vyžádala skoro tři desítky obětí, z nich více než polovinu tvoří civilisté. Podle agentury AP to uvedly syrské opoziční monitorovací skupiny.

Jedna z nich pod názvem Místní koordinační výbory (LCC) hovoří o 15 mrtvých civilistech, zatímco Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) o 19, včetně tří dětí. Podle LCC útočila letadla i na jižní výběžek Halabu, kudy vede zásobovací cesta do východních čtvrtí města ovládaných rebely, a zabila 12 povstalců.

George Sabra z opoziční komise HNC, která se účastnila na jaře neúspěšných mírových jednání v Ženevě, dnes řekl, že Rusko chce svými nálety předvést, že je to mocnost, která umí cenit zuby. Prokazuje tím ale, že není vhodným partnerem pro politické řešení občanské války.

Mezinárodní organizace hájící lidská práva Human Rights Watch (HRW) dnes obvinila Rusko a režim syrského prezidenta Bašára Asada, že shazují v rozporu s mezinárodním právem zápalné bomby do civilních čtvrtí. Podle HRW to dosvědčují fotografie a videa trosek ze zasažených oblastí. Jen mezi 5. a 10. srpnem bylo prý podniknuto 18 takovýchto útoků v Halabu a Idlibu.

Ruská média dnes informovala, že Moskva používá v Sýrii strategické bombardéry, které využívají leteckých základen v Íránu.

Newsletter