Ruské státní firmy by měly polovinu zisku dát na dividendy

Ruské státní firmy by měly i v letech 2017 až 2019 alespoň polovinu svého zisku dát na výplatu dividend. Uvedl to dnes ministr financí Anton Siluanov. Rusko v letošním roce zvýšilo poměr pro výplaty dividend u státních firem z 25 procent na 50 procent, aby podpořilo rozpočtové příjmy, které se prudce snížily kvůli propadu cen ropy a západním sankcím uvaleným na Rusko kvůli ukrajinské krizi.

Podle Siluanova by pravidlo o dividendách mělo být pro státní firmy povinné a nemělo by povolovat žádnou výjimku. V současnosti má podle agentury Interfax výjimku firma Rosněftěgaz.

Tisková agentura RIA Novosti dnes také napsala, že několik státních ruských firem požádalo vládu o povolení, aby mohly za rok 2015 vyplatit na dividendách méně než 50 procent zisku. Místopředseda vlády Arkadij Dvorkovič agentuře řekl, že vláda zatím o těchto návrzích nerozhodla.

Ruské státní firmy často zveřejňují hospodářské výsledky podle domácích a mezinárodních účetních standardů. Doposud vyplácely dividendy na základě nižšího zisku podle domácích standardů. Jeden z náměstků Siluanova však již dříve uvedl, že by státní firmy měly vyplácet dividendy za rok 2015 podle toho zisku, který bude vyšší.

Siluanov také řekl, že příjmy rozpočtu by se v letech 2016 a 2017 mohly zvýšit o 1,5 bilionu rublů (541 miliard Kč) díky prodeji podílu v ropných firmách Rosněfť a Bašněfť, producentovi diamantů Alrosa a možná i v druhé největší bance VTB, napsala agentura Reuters.

Newsletter