Rusko a Ukrajina budou v Bruselu jednat o obnovení dodávek plynu

Rusko a Ukrajina se sejdou v Bruselu spolu s úředníky Evropské komise, aby se dohodly na obnovení dodávek ruského plynu na Ukrajinu. Uvedl to dnes místopředseda Evropské komise a komisař pro energetickou unii Maroš Šefčovič. Podle jeho slov pronesených po schůzce s ruským ministrem energetiky Alexandrem Novakem v Moskvě se schůzka uskuteční v nejbližších dnech. Dodávky byly přerušeny po anexi Krymu v roce 2014.

EU vystupuje ve sporu Ukrajiny a Ruska o dodávky plynu jako zprostředkovatel. Rusko žádá peníze předem kvůli špatné platební morálce Ukrajiny. Šefčovič řekl, že se blíží uzavření dohody, podle níž Světová banka (SB) poskytne Ukrajině na zaplacení dodávek plynu 500 milionů dolarů (12,7 miliardy Kč).

Spory mezi oběma zeměmi v minulosti měly dopad i na tranzit plynu z Ruska do dalších evropských zemí. V současné době Ukrajina přímo z Ruska nečerpá žádný plyn, Moskva dodávky zastavila loni v listopadu. Strategická energetická surovina na Ukrajinu proudí ze Slovenska, Polska a Maďarska.

Ruský prezident Vladimír Putin na konci října prohlásil, že Rusko je připraveno kdykoli obnovit dodávky plynu Ukrajině, pokud Kyjev bude souhlasit s platbou předem. Minulý týden varoval německou kancléřku Angelu Merkelovou, že Ukrajina by mohla odčerpávat plyn z dodávek určených do Evropy.

Newsletter