Rusko chce během tří let získat z privatizace téměř bilion rublů

Rusko chce během příštích tří let získat z privatizace státního majetku téměř bilion rublů (zhruba 383 miliard Kč). V rozhovoru s agenturou Reuters to řekl ministr hospodářství Alexej Uljukajev. Podle ministra by se tak měl výrazně zvýšit dosavadní cíl příjmu z privatizace zahrnutý v rozpočtových plánech, jimiž se teď zabývá dolní sněmovna parlamentu.

Plány předpokládají, že Rusko v příštím roce získá prodejem státního majetku zhruba 138 miliard rublů a v dalších dvou letech po 14 miliardách rublů.

„Tato čísla, která jsou zahrnuta v tříletých plánech ministerstva financí, jsou velmi nízká. My jsme teď představili vlastní návrh,“ uvedl Uljukajev. Dodal, že konzervativní odhad činí 200 miliard až 300 miliard rublů ročně. „Celkově za tyto tři roky (rozpočtové příjmy z privatizace) dosáhnou téměř bilionu (rublů),“ prohlásil.

Rusko hledá dodatečné příjmy, protože jeho veřejné finance jsou teď kvůli nízkým cenám ropy značně napjaté. Prodej ropy a zemního plynu zajišťuje Rusku více než polovinu příjmů státního rozpočtu.

Rusko už letos prodalo za 52,2 miliardy rublů téměř jedenáctiprocentní podíl ve společnosti Alrosa, která těží diamanty, a za 329,7 miliardy rublů zhruba poloviční podíl ve středně velké ropné společnosti Bašněfť. Moskva letos hodlá prodat i skoro pětinový podíl v největším ruském těžaři ropy Rosněfť, za který chce získat dalších 700 miliard rublů.

Ruský prezident Vladimir Putin v říjnu uvedl, že podíl v Rosněfti by mohl být prodán soukromým investorům. Později dodal, že pokud by byl zájem o podíl nízký, mohla by akcie prozatím koupit sama Rosněfť a investorům je prodat až později.

V příštích třech letech Moskva plánuje například prodej podílů v druhé největší ruské bance VTB či v monopolním provozovateli plynovodů Transněfť, uvedl Reuters.

Newsletter