Rusko chce hliníkárenskou organizaci ve stylu OPEC

Rusko navrhuje vytvoření organizace ve stylu ropného kartelu Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) pro globální hliníkárenský průmysl. Uvedla to dnes tisková agentura TASS s odvoláním na prohlášení ruského ministra průmyslu a obchodu Denise Manturova.

Před několika lety připravila ruská firma Rusal o titul největšího producenta hliníku na světě čínská firma Hongqiao, protože Rusal omezil svou kapacitu kvůli propadu cen.

Manturov o nápadu informoval novináře na ekonomické konferenci v Soči. „V současné době je to ve fázi návrhu,“ řekl ministr. V první fázi pro vytvoření takové organizace by měla stačit účast úředníků, jako ministrů průmyslu. „Důležité je, aby se všechny vlády, které jsou hlavními producenty a vývozci primárního hliníku, dohodly na principech jednotné politiky v oblasti standardů a technologií,“ dodal Manturov.

Ruský Rusal kontroluje ruský podnikatel Oleg Děripaska. Akcionáři firmy jsou také obchodník s komoditami Glencore a ruští podnikatelé Viktor Vekselberg a Michail Prochorov. Firma loni zvýšila produkci o jedno procento na 3,685 milionu tun a očekává se, že letos zůstane produkce stabilní.

Ceny hliníku od počátku letošního roku na burze v Londýně stouply o 12 procent. Dnes se hliník prodává za 1901 USD (48.500 Kč) za tunu. Hliník se používá v dopravě a obalovém průmyslu.

OPEC je mezivládní organizace, která spojuje přední světové producenty a vývozce ropy. Koordinuje politiku členských států při vývozu ropy, soustřeďuje a publikuje informace týkající se ropného průmyslu, organizuje technickou pomoc členským státům a určuje limity těžby jednotlivých členů. Tím ovlivňuje světový trh a ceny ropy.

Newsletter