Rusko deklaruje zájem dojednat zklidnění situace na Baltu

Ruské ministerstvo obrany pozvalo vojenské experty NATO na září do Moskvy ke konzultacím o vojenské a politické situaci v Evropě. Oznámila to dnes agentura TASS. Ministerstvo je podle ní připraveno i k jednání s kolegy z Pobaltí, Skandinávie a Polska o vojenských aktivitách podél hranic.

Podle ministerstva obrany je Moskva ochotna společně s ostatními zeměmi jednat o odvrácení incidentů na moři a ve vzduchu na základě dvoustranných dohod, uvedla ruská agentura. Rusko má zjevně na mysli četné kolize, k nimž v poslední době dochází zejména v Baltském moři a ve vzdušném prostoru v jeho okolí. Státy NATO z incidentů obviňují provokativní jednání ruských letadel a lodí, které v blízkosti aliančních plavidel či letounů provádějí riskantní manévry.

NATO na nedávném summitu ve Varšavě potvrdilo rozhodnutí o vytvoření čtyř armádních praporů na svém východním křídle, konkrétně v pobaltských zemích a Polsku. Krok, který má být podle aliance reakcí na posilování ruské armády a na výhrůžné chování Moskvy vůči sousedům, vyvolal v Rusku tvrdou kritiku a hrozbu odvetných opatření. Nervozitu v Moskvě vyvolal i fakt, že na jednání NATO ve Varšavě byli poprvé přizvání i zástupci Švédska a Finska.

Náměstek ruského ministra obrany Anatolij Antonov, který v úřadu odpovídá za armádní diplomacii, dnes novinářům řekl, že zvýšení bezpečnosti v oblasti Baltského moři by prospělo i obnovení vztahů mezi Ruskem a NATO. Dohody o vojenských aktivitách by ale vycházely z dvoustranných vztahů Ruska s Lotyšskem, Litvou, Estonskem, Polskem, Švédskem a Finskem.

Newsletter