Euro reaguje na komenty z ECB o možném snížení tempa nákupů aktiv v rámci pandemického programu už v červnu. Nehledě na komentář z ECB, ve zbytku dne vidíme rizika směrem k silnějšímu dolaru. Důvodem data za amerického trhu práce, u nichž trh čeká vytvoření cca 900 tis. pracovních míst. Překonání konsensu je rizikem vyšších US výnosů a silnějšího dolaru.

Rusko: K restrukturalizaci ukrajinského dluhu se připojit nechceme

Rusko není ochotno připojit se k chystané restrukturalizaci ukrajinského dluhu, který má Ukrajina u zahraničních věřitelů. Podle agentury Reuters to dnes řekl ruský ministr financí Anton Siluanov. Moskva podle něj očekává, že Kyjev jí splatí své dluhopisy v částce tří miliard dolarů (asi 77 miliard Kč) v určeném prosincovém termínu.     

Ukrajinská vláda zahájila minulý týden v pátek jednání se svými věřiteli o zmírnění zátěže zahraničního dluhu. Mezinárodní měnový fond (MMF) předpokládá, že Kyjevu se v jednání s věřiteli podaří získat na úlevách celkem 15,4 miliardy dolarů.  

Ukrajina dostala prvních 5 miliard dolarů pomoci MMF  

MMF v pátek uvolnil Ukrajině prvních pět miliard dolarů (129 miliard Kč) ze slíbeného úvěrového programu, který je na čtyři roky a jehož objem dosahuje 17,5 miliardy USD. Celková pomoc od dalších věřitelů by během příštích čtyř let měla dosáhnout až 40 miliard dolarů. Úhrnná částka přitom zahrnuje také předpokládané úlevy z restrukturalizace ukrajinského zahraničního dluhu.     

Restrukturalizace dluhu se bude skládat z prodloužení termínů splátek a snížení úrokových plateb i jistiny, uvedla ministryně financí Natalija Jarešková. Největším věřitelem Ukrajiny je americká společnost Franklin Templeton, dalšími velkými soukromými věřiteli jsou investiční společnosti PIMCO a Blackrock.     

MMF a bailout Ukrajiny. Čeká nás dluhopisová rally?

Jarešková v pátek vyzvala Rusko k účasti na jednání o restrukturalizaci dluhu. Slíbila, že k držitelům ruských dluhopisů bude Ukrajina přistupovat stejně jako k ostatním věřitelům.     

Dluh Ukrajiny činí zhruba 100 procent hrubého domácího produktu a státní rezervy v současné době vystačí asi na měsíc. Stabilitu země navíc podkopává konflikt na východě jejího území. Někteří věřitelé proto předpokládají, že ve hře by nakonec mohl být až 70procentní odpis jejich investic.

Porošenko: Minské dohody zkrachovaly, ať EU zesílí sankce

Newsletter