Rusko možná nabídne Řecku levnější plyn i úvěry. Ale něco za něco…

Rusko zřejmě nabídne Řecku slevu na dodávky plynu a nové úvěry. Napsal to dnes ruský list Kommersant s odvoláním na zdroj z ruské vlády. Řecký premiér Alexis Tsipras tento týden navštíví Rusko, mimo jiné se setká i s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.     

Mluvčí Kremlu minulý týden uvedl, že Putin a Tsipras plánují jednat o ekonomické součinnosti a sankcích EU vůči Moskvě. „Jsme připraveni zvážit možnost snížení ceny plynu pro Řecko,“ řekl listu nejmenovaný vládní zdroj.     

Ruský producent plynu Gazprom se ke zprávě odmítl vyjádřit, stejně jako ruské ministerstvo pro energetiku, napsala agentura Reuters.  

Podle zdroje výměnou za levnější plyn a blíže neurčené půjčky bude chtít Rusko napojení na řecký majetek. Neupřesnil však který. Gazprom v roce 2013 chtěl koupit řeckou plynárenskou firmu DEPA. Nakonec však od nabídky ustoupil, protože nedostal dostatek záruk ohledně finanční situace firmy.     

Tsipras má stejně jako jeho koalice krajně levicových stran SYRIZA k Rusku poměrně blízký vztah. Po svém volebním vítězství v lednu Tsipras přijal jako vůbec prvního zahraničního diplomata ruského velvyslance v Aténách Andreje Maslova.     

Mluvčí Kremlu již na počátku tohoto měsíce naznačil, že Rusko s případnou hospodářskou pomocí pro Řecko počká na to, jak se Řecko bude stavět k protiruským sankcím EU. Rusko chce, aby EU zrušila sankce zavedené za postoj Moskvy ke krizi na východní Ukrajině, a doufá, že dostane podporu od některých členských států EU, zejména Maďarska a Řecka. 

Newsletter