Rusko obnoví privatizaci Bašněfti a prodá pětinu v Rosněfti

Rusko se rozhodlo znovu zahájit privatizaci středně velké ropné společnosti Bašněfť. Soutěže o firmu se bude moci zúčastnit i státní gigant Rosněfť, u nějž vláda chystá ještě na tento rok prodej asi pětiny akcií. Řekl to dnes první místopředseda ruské vlády Igor Šuvalov. Vláda Dmitrije Medveděva se rozhodla odložit privatizaci Bašněfti v polovině srpna.

Prodej 50,8 procenta akcií Bašněfti spolu s prodejem podílu v Rosněfti měly být jedním z klíčových bodů letošního privatizačního programu ruské vlády. Odklad tendru Bašněfti způsobila mimo jiné otázka, zda se má této transakce zúčastnit i největší ruský těžař ropy Rosněfť.

Vláda by mohla brzy vydat výnos o způsobu prodeje Bašněfti. „Rosněfť nebude v účasti omezována,“ citovala Šuvalova agentura Reuters. Vicepremiér na setkání s podnikateli v Soči dodal, že vláda rovněž připravuje prodej 19,5 procenta akcií Rosněfti. Příjmy z prodeje obou podílů by měly státní pokladně ještě letos přinést přes bilion rublů (385 miliard Kč).

Mluvčí Rosněfti poté sdělil, že jeho firma se privatizace Bašněfti zúčastni. Zatímco o Bašněfť se zajímají hlavně ruské firmy, akcie Rosněfti přitahují hlavně zahraniční investory.

Ruské veřejné finance jsou nyní kvůli nižším cenám ropy pod značným tlakem, a Rusko tak potřebuje dodatečné příjmy do rozpočtu. Prodej ropy a zemního plynu zajišťuje Rusku více než polovinu příjmů státního rozpočtu.

Newsletter