Evropské akcie rostou, futures amerických jsou v plusu. Rostou i evropské a americké výnosy. Dolar zpevnil zpět pod 1,1300 EURUSD. Procyklické měny i měny regionu jsou v zisku. Koruna se obchoduje pod 25,70 za euro.

Rusko poskytlo Ukrajině více času na obhajobu v případě dluhopisů

Rusko souhlasilo, aby Ukrajina dostala více času na podání obhajoby k britskému soudu kvůli dluhopisům za tři miliardy USD (72,3 miliardy Kč). Oznámila to dnes ministerstva financí Kyjeva a Moskvy. Rusko podalo v únoru u britského soudu žalobu na Ukrajinu pro nesplacení dluhopisů, jejichž splatnost vypršela 20. prosince.

Rusko v pondělí tvrdilo, že neposkytne Ukrajině více času, dnes však změnilo svůj postoj. Ukrajinské ministerstvo financí dnes v prohlášení uvedlo, že Rusko dodatečně souhlasilo s poskytnutím více času, o který Ukrajina žádala.

Ruský ministr financí Anton Siluanov dodal, že Moskva dává šanci novému ukrajinskému kabinetu. „Dali jsme nové ukrajinské vládě více času, aby Kyjev střízlivě zhodnotil situaci, revidoval dříve stanovené pozice a začal s Ruskem jednání v dobré víře,“ prohlásil Siluanov.

Ukrajina měla podat svoji obhajobu původně do 19. března a už jednou jí byl tento termín prodloužen do 16. dubna. Nyní požádala o nové prodloužení do 27. května.

Ukrajina se loni v říjnu dohodla s většinou zahraničních majitelů svých dluhopisů na restrukturalizaci, která zahrnuje dvacetiprocentní odpis a prodloužení splatnosti dluhopisů. Do restrukturalizace chtěla zahrnout i Rusko, to však odmítlo s tím, že jeho dluh není komerční, ale že jde o státní pomoc, takže se na něj tato dohoda nevztahuje. Toto stanovisko potvrdil i Mezinárodní měnový fond.

Dluhopisy vydala vláda prezidenta Viktora Janukovyče v prosinci 2013, necelé dva měsíce předtím, než byla svržena.

Newsletter