Rusko požádalo soud, aby nařídil Ukrajině splatit dluhopisy

Ruské ministerstvo financí požádalo londýnský soud, který má na starosti žalobu Ruska na Ukrajinu kvůli nesplacení dluhopisů Rusku za tři miliardy USD (73,2 miliardy Kč), aby vydal urychlené rozhodnutí nařizující Kyjevu splatit dluh. Splatnost ruských dluhopisů vypršela 20. prosince a Rusko podalo žalobu 17. února.

Ministerstvo uvedlo, že Ukrajina zahrnula do své obhajoby sérii politických argumentů, které nesouvisejí s případem. „Ve skutečnosti argumenty používané dlužníkem nejsou ničím jiným než součástí taktiky Ukrajiny vnést do problému zmatek, a to jak nejvíc to bude možné,“ uvádí se v prohlášení. Rozhodnutí by mohlo přijít na počátku roku 2017, napsala agentura Reuters.

Ukrajina se loni v říjnu dohodla s většinou zahraničních majitelů svých dluhopisů na restrukturalizaci, která zahrnuje dvacetiprocentní odpis a prodloužení splatnosti dluhopisů. Do restrukturalizace chtěla zahrnout i Rusko, to však odmítlo s tím, že jeho dluh není komerční, ale že jde o státní pomoc, takže se na něj tato dohoda nevztahuje. Toto stanovisko potvrdil i Mezinárodní měnový fond (MMF).

Dluhopisy vydala vláda prezidenta Viktora Janukovyče v prosinci 2013, necelé dva měsíce předtím, než byla svržena.

Newsletter