Dolar navyšuje zisky v dolarovém indexu a proti euru i procyklickým měnám. Celkově je na devizovém trhu patrný nádech rizikově averzní nálady. Měny regionu jsou ve ztrátě. Koruna krátce zpevnila k 26,15 za euro, poté však rychle oslabila zpět nad 26,20 za euro.

Rusko pozastaví dohodu o volném obchodu s Ukrajinou

Ruský prezident Vladimir Putin dnes nařídil, aby ruská vláda od 1. ledna pozastavila dohodu o volném obchodu s Ukrajinou. Ve stejný den vstupuje v platnost ukrajinská dohoda o volném obchodu s Evropskou unií. Moskva již dříve vyjádřila obavy, že dohoda Ukrajiny s EU bude mít negativní dopady na ruské hospodářství, a pohrozila zavedením obchodních restrikcí vůči Kyjevu.

Putinovo rozhodnutí je podle prezidentského dekretu důsledkem „mimořádných okolností ovlivňujících zájmy a ekonomickou bezpečnost Ruské federace“. Dekret neupřesňuje, na jak dlouhou dobu bude dohoda o volném obchodu s Ukrajinou pozastavena.

Moskva podle agentury AFP opakovaně upozornila, že obchodní dohoda mezi EU a Ukrajinou by mohla vést k zaplavení ruského trhu evropským zbožím, pokud by Rusko nepřijalo žádná ochranná opatření.

Newsletter