Rusko přestalo používat íránskou základnu pro údery v Sýrii

Rusko přestalo používat íránskou vojenskou základnu pro své údery v Sýrii, uvedla íránská diplomacie. Stalo se tak necelý týden poté, co Moskva oznámila, že ruské letouny mají pro své akce k dispozici základnu u Hamadánu. Rusko kvůli tomu čelilo kritice a obvinění, že porušilo loňskou rezoluci Rady bezpečnosti OSN přijatou po uzavření dohody o íránském jaderném programu.

„Rusko nemá v Íránu základnu a není zde přítomno. Provedli tuto operaci, která nyní skončila,“ citovala íránská média mluvčího ministerstva zahraničí. Íránskou základnu na severozápadě země využily ruské strategické bombardéry Tupolev Tu-22M3 a stíhačky Su-34 poprvé minulý týden v úterý. Stroje útočily v provinciích v severní a východní Sýrii.

Použití základny vyvolalo protesty mezi některými íránskými poslanci, podle kterých došlo k porušení ústavy země. Íránský ministr obrany Hosejn Dehkán to odmítl, nicméně zároveň zkritizoval Moskvu za to, že informaci o použití základny zveřejnila. Označil to za „zradu důvěry“. Podle Dehkána šlo jen o dočasnou operaci, která navíc byla omezena pouze na dotankování.

Newsletter