Rusko prodalo první emisi eurobondu od zavedení západních sankcí

Rusko dnes prodalo svou první emisi eurobondu od zavedení západních sankcí v roce 2014. Emisí desetiletého dluhopisu obchodovaného na západních trzích získala Moskva 1,75 miliardy dolarů (42,4 miliardy Kč) za cenu 4,75 procenta. Většinu cenných papírů přitom nakoupili zahraniční investoři, sdělil ruský ministr financí Anton Siluanov.

Zdroje agentury Reuters během dne uváděly, že o první ruskou emisi eurobondů od roku 2013 má zájem podstatně méně zahraničních investorů, než Moskva čekala. Siluanov ale uvedl, že zahraniční kupci se na prodeji emise podíleli 70 procenty a celková poptávka po eurobondu se dostala nad sedm miliard dolarů.

Emise podle Siluanova ukázala, že vůči Rusku jako emitentovi cenných papírů přetrvává ve světě „vysoká důvěra“, i navzdory „neoficiálním tlakům“. Některé investory odrazovala nejistota spojená se sankcemi, které Západ uvalil na Rusko kvůli ukrajinské krizi, další ale odstrašila varování a hrozby, které vůči potenciálním investorům vysílaly úřady v Evropě a v USA.

Vláda chce emisí zaplnit mezery v rozpočtu, které způsobil propad světových cen ropy a hospodářský pokles. Chce také předvést, že si stále dokáže půjčovat na mezinárodních trzích. Rusko si letos podle rozpočtových dokumentů může půjčit v zahraničí maximálně tři miliardy dolarů.

Prodej zorganizovala VTB Capital, což je investiční divize ruské banky VTB. Moskva sice zvala do tendru na organizaci emise západní banky, ty se ale kvůli hrozbám z vládních míst nezúčastnily. Sankce sice západním bankám přímo nezakazují účastnit se emisí ruských dluhopisů, vytvořily ale značnou nejistotu. Podle bankovních zdrojů dostaly banky z Bruselu a Washingtonu jasná varování před účastí.

Dosažený výnos pro investory je nad výnosy jiných srovnatelných ruských dluhopisů. Ruský dolarový eurobond splatný v roce 2023 má nyní na trhu výnos kolem čtyř procent.

Velký zájem o dolarové dluhopisy měli domácí, tedy ruští investoři. Ti potřebují uplatnit dolary, které nakupovali během prudkého sestupu rublu v minulých dvou letech.

Newsletter