Rusko prý chystá vlastní cizineckou legii

Jako cestu k snadnějšímu nasazení ruských vojáků do bojů v zahraničí a i k vytvoření ruské cizinecké legie vidí ruské listy Vedomosti a RBK v dnešních úvodnících vládní návrh novely o vojenské službě, předložený parlamentu. Až dosud Moskva popírala nasazení ruských vojáků na straně separatistů v Donbasu na Ukrajině a tvrdila, že jde o „dobrovolníky“, popřípadě o vojáky „na dovolené“. Takové eufemismy po schválení novely v parlamentu už nebudou zapotřebí.

„Poslední tažení a hybridní války ukázaly, že mnozí ruští vojáci jsou ochotni riskovat život kvůli státním zájmům, ale současně požadují od státu záruky pro případ smrti, těžkého zranění či zajetí. Nechtějí být žoldáky-rekreanty či zaměstnanci soukromých válečných firem, pokud jejich rodinám bude hrozit ztráta příjmů a dávek od státu v případě smrti či invalidity živitele,“ zdůraznily Vedomosti.

Novela má podle deníku „zužitkovat zkušenost posledních vojenských tažení“ a „zjednodušit provedení zvláštních operací regulérními armádními jednotkami“. Nový zákon zlegalizuje krátkodobé – tedy půlroční až roční – kontrakty s vojáky plnícími „zvláštní úkoly“ ve vlasti či v cizině. Současně těmto vojákům udělí všechna práva a výsady. V praxi to může znamenat, že dosavadní „výjimečné“ a „jedinečné“ válečné akce se mohou stát naprosto typickými.

Moskva by podle listu mohla vojáky s krátkodobými kontrakty nasadit například v případě průniku islámských radikálů z Afghánistánu do Tádžikistánu či Uzbekistánu, anebo v Libyi. Nasazení armády proti mezinárodnímu terorismu přitom ani nevyžaduje souhlas horní komory parlamentu.

Podnikatelský list RBK cituje experty, podle kterých nový zákon také může zlegalizovat ruské žoldnéře již válčící v Sýrii v počtu asi 2500 mužů, většinou bývalých vojáků, a to za peníze ze státní pokladny. Podle odhadu RBK jde o sumu sahající od 5,1 miliardy po 10,3 miliardy rublů (asi dvě až čtyři miliardy Kč).

Newsletter