Rusko prý přepravuje do Sýrie íránské zbraně

Ruská letadla v minulých deseti dnech dopravovala do Sýrie íránské zbraně. S odvoláním na tajné služby o tom dnes informovala stanice FoxNews. Neregistrované lety ruských nákladních letounů jsou podle stanice porušením rezolucí Rady bezpečnosti OSN o zbrojním embargu vztahujícím se na Írán.

Zbrojní dodávky prý byly dopravovány dvakrát denně na letiště v Latákíji, které používají Rusové. Koordinátory letů jsou údajně velitel íránských jednotek Al-Kuds Kásim Sulejmání a ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

FoxNews také tvrdí, že íránská civilní letecká společnost Máhán Air přepravuje několikrát denně z Teheránu do Latákíje íránské vojáky.

Írán podporuje syrský režim a tvrdí, že v Sýrii nejsou jeho vojáci, ale jenom vojenští poradci. Zároveň je ale známo, že v bojích přišlo o život několik Íránců, kteří se účastnili bojových operací.

Rusko pomáhá Damašku udržet západní části země. Ruské letectvo se bojů účastní od konce září. Ve Vídni dnes začínají diplomatická jednání o Sýrii. V pátek se počet účastníků rozšíří o další státy, mezi nimiž bude poprvé také Írán.

Newsletter