Rusko údajně pomáhalo Chorvatsku za války v 90. letech ke zbraním

Rusko bylo při získávání zbraní počátkem devadesátých let přítelem a spojencem Chorvatska, nikoli Srbska. Napsal to dnes záhřebský Večernji list s odvoláním na Marina Tomuliče, který přes Francii zprostředkovával zbraně pro Chorvatsko.

„Nyní se má za to, že Rusové byli a zůstali spojencem Srbů. Ale v době (chorvatské) Vlastenecké války vyzbrojovali nás, a ne Srby,“ řekl Tomulić. „Rusové nám dodávali zbraně na žádost Francie. Já jsem svědek,“ uvedl rovněž Chorvat, který se s rodiči přestěhoval do Francie v polovině 60. let.

Tomuličovu prvořadou úlohu jako dodavatele zbraní potvrdil podle deníku Večernji list ve své nové knize Špioni a vlast i někdejší chorvatský premiér Josip Manolić. Ten ho prý také doporučil tehdejšímu prezidentovi Franjovi Tudjmanovi.

„Jako chorvatský premiér jsem Tomuliče zplnomocnil jako oprávněného kupce vlády a později jako oficiálního zástupce Úřadu na ochranu ústavního pořádku v jednáních o ceně a způsobu doručení (zbraní),“ cituje deník z Manoličových memoárů.

„Nejenže nám Francie přátelsky otevřela své sklady, nýbrž nám otevřela dveře do Kremlu, který nám umožnil nakupovat po Evropě: v Maďarsku, v České republice, v Polsku i v Bulharsku, ale také na Ukrajině a v Kazachstánu,“ napsal rovněž chorvatský expremiér.

Newsletter