Rusko vypravilo na ukrajinský Donbas další konvoj se zásobami. Zástěrka?

Kolonu tvoří asi stovka nákladních aut, polovina je určena pro Doněck, zbytek pro Luhansk. Ukrajina na takovéto zásobování hledí podezřívavě, neboť se obává, že na Donbas tímto způsobem proudí i pomoc proruským separatistům, Moskva tato nařčení odmítá.

Kolona vyjela brzy ráno ze západoruské Rostovské oblasti. Na hranicích s Ukrajinou se konvoj rozdělí na dvě poloviny, jedna část zamíří do Doněcké oblasti a druhá do Luhanské oblasti. Podle ruského ministerstva pro mimořádné události kamiony vezou celkem 1000 tun pomoci, z toho 32 tun tvoří léky.

Rusko od loňského srpna i přes nesouhlas Kyjeva vypravilo včetně toho dnešního 31 konvojů. Moskva uvádí, že na válkou zničený Donbas tak již bylo dodáno přes 38.000 tun pomoci.

Kyjev poukazuje na to, že ukrajinské úřady nemají možnost náklad takových výprav z Ruska kontrolovat, a tvrdí, že transporty jsou zástěrkou pro poskytování vojenské pomoci rebelům. Moskva toto tvrzení odmítá a ujišťuje, že jde výhradně o pomoc pro obyvatelstvo sužované konfliktem.

Newsletter