Rusko zvýšilo pohotovost armády před raketovým cvičením Ukrajiny

Ruská armáda dnes uvedla do stavu zvýšené bojové pohotovosti protivzdušnou obranu na anektovaném Krymu. Agentuře TASS to oznámil zdroj z ministerstva obrany. Opatření je reakcí na cvičné raketové střelby, které plánuje ukrajinská armáda provést v příštích dvou dnech nedaleko Krymského poloostrova.

Chystané cvičné střelby budou podle kyjevských médií v ukrajinském vzdušném prostoru nad otevřeným mořem a už dříve vyvolaly tvrdou kritiku Moskvy. Ta ještě zesílila po úterním varování ukrajinských úřadů, že během cvičení nebude vzdušný prostor nad Krymem bezpečný. Rusko toto varování označilo za provokaci, která má narušit mezinárodní leteckou dopravu.

Rusko okupovalo ukrajinský Krym na jaře 2014 po utajované operaci, při níž speciální armádní jednotky obsadily klíčová místa na poloostrově. Následné spěšně zorganizované referendum pak odsouhlasilo připojení Krymu k Ruské federaci. Anexi drtivá většina států světa neuznává, opakovaně, i když bezvýsledně proti ní protestuje Kyjev.

V ruském tisku se dnes objevily informace, že Rusko Ukrajině pohrozilo raketovým protiútokem, pokud se manévry budou konat. Armáda prý je připravena sestřelovat ukrajinské rakety a napadnout i palebná stanoviště na ukrajinském břehu. Kreml na dotaz novinářů oznámil, že o žádných podobných výhrůžkách nic neví. Prezident Vladimir Putin je prý nicméně o ukrajinských záměrech informován.

Mluvčí ukrajinského ministerstva obrany Andrij Lysenko dnes řekl, že armáda navzdory hrozbám od plánů na cvičné střelby neustoupí. „Nikdo nám nebude radit, co máme na svém území dělat,“ řekl Lysenko. „Bojová příprava vojsk proběhne přesně podle plánu a v souladu s normami mezinárodního práva,“ dodal.

Přesnější informace o místu cvičných střeleb ukrajinská média nepřinesla. Ruská civilní letecká služba Rosaviacija konstatovala, že ukrajinská armáda chce střelby provést v ruském vzdušném prostoru. Kyjev toto oznámení označil za hysterické.

Newsletter