Ruský Acron prý chce prodat podíl v největší chemičce zpět Polsku

Ruský producent umělých hnojiv Acron jedná s polským ministerstvem státního pokladu o prodeji svého podílu v největší polské chemické skupině, státní firmě Grupa Azoty. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje.

Acron se v roce 2012 pokusil koupit kontrolní podíl ve firmě Azoty Tarnow. Polsko však považovalo tuto snahu za nepřátelské převzetí a zablokovalo tento pokus fúzí firmy Azoty se státními konkurenty. Ruské firmě tak zůstal ve firmě Azoty podíl 13 procent, který v roce 2014 zvýšila na 20 procent. Na počátku letošního roku Acron prodal malý podíl, což vyvolalo otázky o jeho dlouhodobých plánech s podílem.

Podle zdrojů Acron nyní jedná s ministerstvem o prodeji podílu a Polsko má o podíl zájem. Jednání se nyní točí kolem ceny. Akcie firmy Azoty se nyní obchodují za zhruba 66 zlotých, což ohodnocuje podíl na 1,3 miliardy zlotých (8,1 miliardy Kč).

Ministerstvo nyní prý zvažuje možnosti, jak podíl koupit. Podle jednoho ze zdrojů určilo za potenciálního kupce státní plynárenskou skupinu PGNiG, která je hlavním dodavatelem plynu firmě Azoty a na konci června měla v hotovosti více než osm miliard zlotých. Jiný zdroj ale upozorňuje, že PGNiG zřejmě nebude moci podíl koupit, protože se již angažuje v záchraně těžby uhlí.

Ministerstvo i firma Azoty se ke zprávě odmítly vyjádřit.

Newsletter