Ruský kapitál investovaný do zahr. nemovitostí, včetně ČR, prudce roste

Investice Rusů do nemovitostí v zahraničí, včetně České republiky, se podle údajů Centrální banky Ruské federace poprvé za poslední 4 roky zvýšily. V roce 2017 přesáhly 1 miliardu amerických dolarů, stále se však jedná jen o polovinu maxima dosaženého v roce 2013. Loňský objem investic se pohybuje na podobné úrovni jako v roce 2010. Podle kvalifikovaného odhadu ředitele privátního a individuálního bankovnictví Expobank CZ Alexee Alexandrova se investice Rusů zvyšují i v České republice

Celkový objem peněz převedený z Ruska do zahraničí za účelem nákupu nemovitostí dosáhl v roce 2017 téměř 1,1 miliardy dolarů (1,099 miliardy USD). Oproti roku 2016, kdy tento objem finančních prostředků činil 870 milionů dolarů, se jedná o pětinový nárůst (21 %). „Investice z Ruské federace sílí i na českém realitním trhu, a to především díky boomu developerských projektů. Tato klientela se často zaměřuje na pořizování nemovitostí za účelem investice, jejichž hodnotu spekuluje s ohledem na současný růst jejich hodnoty podporovaný vysokou poptávkou trhu,“ říká Alexey Alexandrov, ředitel privátního a individuálního bankovnictví z Expobank CZ.

Stále na polovičních hodnotách oproti rekordnímu roku 2013

Oproti rekordnímu roku 2013, kdy ruské investice do zahraničních nemovitostí dosáhly hodnoty 2,146 miliardy amerických dolarů, se však stále jedná jen o poloviční objem. Loňské investice se pohybují zhruba úrovni roku 2010, kdy dosáhly 1,063 miliardy dolarů. Vlastnictví nemovitostí v zahraničí je nejen prestižní, ale i ziskovou záležitostí. Někteří investoři pořizují nemovitosti v lokalitách, kde chtějí trávit dovolené, a pronajímají je turistům v obdobích, kdy je sami nevyužívají.

 

Newsletter